DOPORUČUJEME: 15. květen – Den linky 155


365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně tu pro nás funguje zdravotnická záchranná služba. Není to samozřejmost, na naší planetě patříme k těm šťastnějším, kteří se na odbornou a rychlou pomoc lékařů a záchranářů mohou spolehnout.

„Číslo 1 094 808 odpovídá počtu všech našich loňských výjezdů. Pokud bychom si dali tu práci a začali počítat, zjistíme, že v průměru přibližně každých 15 sekund zazvoní na některém z našich operačních středisek telefon, operátorka pak přibližně každých 30 sekund vyšle ze základny vozidlo záchranné služby. A aby byl výčet čísel úplný, dodejme, že výjezdových základen je v současnosti v České republice 307,“ upřesňuje další čísla Prokop Voleník, mluvčí ústeckých záchranářů.

Operátoři na středisku i záchranáři v terénu pracují pod stresem, v krátkém čase musí dělat závažná rozhodnutí a nesmí si dovolit udělat chybu. Proto si jejich každodenní nasazení připomínáme Dnem linky 155.

„Datum 15. 5. je zvoleno symbolicky, s odkazem na zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje nejdůležitější pojítko mezi záchranáři a těmi, kdo potřebují pomoc. Operátoři, kteří obsluhují tísňovou linku, jsou zdravotníci, tedy specialisté. Což jinde není pravidlem. A právě proto jsou výsledky našich záchranných služeb jedny z nejlepších na světě. Díky propracovanému systému aktivní telefonické asistence je u nás na světové špičce v poskytování laické resuscitace lidem postiženým náhlou zástavou oběhu. Tato skutečnost zcela zásadně zvyšuje naději na záchranu a uzdravení pacienta,“ dodává mluvčí záchranky.

Den linky 155 je poctou všem záchranářům. Zúčastněte se ho také, 15. května od 9 hodin OC Forum v Ústí nad Labem. Uvidíte ukázky záchranářské práce a také se sami naučíte poskytnout první pomoc. Nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat…

Záchranné služby v České republice jsou zřizované v rámci jednotlivých krajů, aby jejich organizace mohla co nejlépe reagovat na regionální specifika. Po funkční stránce však v rámci IZS tvoří záchranné služby celek, který nerozlišuje hranice krajů. Hmatatelným důkazem je nejen každodenní mezikrajská spolupráce či společná cvičení, ale například i shodná podpora používání aplikace Záchranka. Česká republika je tak jedním z mála států na světě, který tento jednotný systém pro přesné přivolání pomoci provozuje.

 

 


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*