Děčínští praktici odmítají sloužit pohotovost


Provoz ordinace pohotovosti v Děčíně je vážně ohrožen. Řada tamních praktických lékařů, přestože je to jejich zákonná povinnost, se dlouhodobě odmítá podílet na provozu ordinace pohotovosti a nyní i poslední z těch, kteří pohotovost sloužili, dávají postupně výpověď.

„Celá situace je pro mě překvapující a nemilá, ač každý lékař má nemalý příjem z kapitačních plateb za své registrované pacienty, vypadá to, že má problém pomoci s jednou službou na pohotovosti za měsíc. Nepokládám to za fér vůči pacientům ani vůči lékařům v nemocnici. Předpokládá se, že by se lékař měl starat o své pacienty 24 hodin denně. To samozřejmě není prakticky možné, proto jsou pohotovostní služby, které tuto povinnost nahrazují. Nepochybně by k řešení měla přispět i změna legislativy,“ říká náměstek hejtmana Stanislav Rybák.

Krajský úřad bude nyní intenzivně vyjednávat s lékaři, děčínskou nemocnicí a magistrátem, aby pohotovost pro děčínské zůstala zachována. Opakovaně osloví i Ministerstvo zdravotnictví, s žádostí o pomoc, protože situace v zajištění pohotovostí se stává díky přístupu lékařů neúnosnou.

Z více jak 30 praktických lékařů, kteří poskytují zdravotní služby v oblasti Děčína, se nyní na pohotovosti podílelo jen okolo 10 z nich, a postupně začal být velký problém pohotovostní služby obsazovat. Krajský úřad proto po jednání s jejich zástupci na děčínském magistrátu vyzval všechny lékaře, aby se na pohotovosti podíleli, a snížil se tak v dlouhodobém horizontu jejich podíl v průměru na méně než jednu službu za měsíc. Přitom v pracovní dny jde pouze o 3 hodinovou, a o víkendech a svátcích 9 hodinovou ordinaci.

„Takovou reakci lékařů, pod taktovkou jejich celostátního sdružení, jsem nečekal. Krajský úřad nemá moc nástrojů, jak lékaře přimět sloužit a splnit si svou zákonnou povinnost, přesto je jeho povinností pohotovostní službu zajistit,“ dodává Milan Zemaník, ředitel krajského úřadu.