Děti objevily na Děčínsku trus vlka


Při plnění úkolů v soutěži vyhlášené edukačním projektem Lesní svět na Mezinárodní den lesů objevily děti z malé vesnice na Děčínsku trus vlka. Na několika místech v lese našly vysušené exkrementy s obsahem chlupů i kostí.

„Mohu potvrdit, že šlo skutečně s největší pravděpodobností o trus vlka. Mimo struktury a obsahu exkrementů tomu napovídá i jejich délka kolem 20 centimetrů,“ řekl po zhlédnutí fotografií Radek Kříček, koordinátor Vlčích hlídek v severních Čechách z Hnutí DUHA.

Soutěž o získání nejzajímavější pobytové stopy zvířete v lese vyhlásil edukační projekt Lesní svět na Mezinárodní den lesů 21. března. Od té doby děti s rodiči z celé země sbírají jakékoliv důkazy o pobytu zvěře v lese.

„Uklízet přírodu jsme šli na druhý konec vesnice. Cílem byl nejen úklid lesní cesty a jejího okolí, kterou hojně využívají cyklisté a pěší turisté, ale právě i hledání pobytových stop zvěře. Shodou okolností jsme pár dní před tím absolvovali přednášku o vlcích, takže když děti našly velká vyschlá hovínka, hned nám bylo jasné, že jde o unikátní pobytovou stopu. Uvnitř trusu byly patrné jak zbytky kostí, tak spousty chlupů,“ popisuje okamžiky nálezu maminka malých přírodovědců Helena Rulíková.

Svůj nález ihned nafotili a poslali odborníkům k posouzení. Stoprocentní jistotu, že se jedná o trus vlka, by dodala až laboratorní analýza. Už pouhým pohledem je ale zřejmé, že exkrementy v blízkosti cesty zanechal s největší pravděpodobností skutečně vlk.

„Je velmi dobře, že nálezci vyfotili trus i s měřítkem v podobě rozvinutého metru. Je to jedno z vodítek, jak se vlčí trus poznává. A oceňujeme také, že přesně nespecifikovali místo nálezu,“ říká Radek Kříček z Hnutí DUHA.

Na Děčínsku se v současnosti pohybuje zhruba pět vlků. Jejich zahlédnutí ve volné přírodě je velmi vzácné, protože vlci jsou mimořádně plaší. Fotografie vlčího trusu z Děčínska patří mezi desítky pobytových stop, které organizátoři soutěže z Lesního světa obdrželi.

„Jsme rádi, že se naše výzva na sbírání pobytových stop chytla. Je to jedna z cest, jak rodiny s dětmi motivovat k častějšímu pobytu v lese. Hravá forma objevování přírody děti vždy baví. Vítěze soutěže vyhlásíme na začátku května. Důkaz o pobytu vlka v přírodě bude určitě patřit k favoritům,“ komentoval nález vlčího trusu zakladatel edukačního projektu Lesní svět Miloš Tomek.

 


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*