Do Ledvic na nejvyšší rozhlednu v ČR


S prvním prázdninovým dnem se otevírá pro zájemce o industriální turistiku Informační centrum v Elektrárně Ledvice. Nucenou koronavirovou přestávku přitom energetici využili ve všech svých informačních centrech k různým inovacím a přípravě prázdninové hry pro malé návštěvníky.  Nejinak bylo i v infocentru Elektrárny Ledvice, kde nyní na děti například čeká zcela nový herní koutek plný interaktivních prvků, který určitě ocení i dospělí hračičkové.

Kromě jaderných elektráren Dukovany a Temelín a přečerpávacích vodních elektráren Dalešice a Dlouhé Stráně. Je znovu otevřena Informační centrum obnovitelných zdrojů Hučák v Hradci Králové a pochopitelně i Informační centrum klasické energetiky v Elektrárně Ledvice.

„V Ledvicích jsme realizovali několik novinek. Tou nejdůležitější je nový herní koutek pro nejmenší návštěvníky,“ říká Kateřina Bartůšková, vedoucí informačních center Skupiny ČEZ. A dodává, že infocentra budou otevřena s limitem na jednu prohlídku. „Samozřejmě i nadále dodržujeme všechna bezpečnostní opatření. Všude je k dispozici dezinfekce rukou, a dokud budou respirátory povinné, bude umožněn přístup do infocenter pouze s nimi.“

Nový dětský koutek v infocentru Elektrárny Ledvice se plně doplňuje s již zde dříve nainstalovanými herními prvky. Kombinace zábavy a vzdělávání zároveň přitom nabízí edukativní stěnu, zkoušku vodivosti, fungování elektráren, obkreslovací led stůl s motivem elektrárny a skřítků Enerů.

Starší návštěvníci si pak mohou svoji energii i baterie svých mobilních telefonů dobít při odpočinku na nabíjecí lavičce nebo se uvolnit při hře na lego stěně. „Po celé prázdniny se mohou také děti vydat „Za zelenou energií se Skupinou ČEZ.“ Na začátku prohlídky dostanou tužtičku a kvízovou kartu. Tu pomocí různě rozmístěných nápověd po infocentru vyplní a na závěr za něj dostanou odměnu. Co si z aktuální nabídky vyberou, bude jen na nich. A protože jako společensky odpovědná firma chceme děti vést k udržitelnosti, z papíru od kvízu si budou moci složit i krabičku,“ poznamenala Kateřina Bartůšková.

„Těší nás, že jsme opět mohli zpřístupnit naše infocentrum s nejvyšší oficiální rozhlednou v České republice veřejnosti. Novinky dozajista ocení hlavně ti nejmladší. Zajímavá pro ně určitě bude i cesta za obnovitelnými zdroji energie. Ostatně samospád vody i sluneční paprsky k její výrobě využíváme i my v klasické elektrárně. Například již více než rok máme v retenčních nádržích, jimiž se do přírody vrací ekologicky nezávadná voda, nainstalovány čtyři bezlopatkové odvalovací turbíny. Skupina ČEZ přitom zvolila Elektrárnu Ledvice za svůj prubířský kámen, časem by se proto tyto unikátní miniturbíny mohly objevit i jinde. Mezi obnovitelné zdroje energie jsme se zařadili i díky nové fotovoltaické elektrárně. Je sice malá svým výkonem, ale velká svým potenciálem. ČEZ totiž díky ní zkouší vlastnosti a vhodnost různých typů panelů, které chce po vyhodnocení nasazovat v připravovaných velkých solárních parcích. Úhrnný výkon těchto zdrojů, kterými přispěje k plnění klimatických cílů a závazků České republiky, by měl v příštích deseti letech dosáhnout tisíců MW,“ uzavírá Miroslav Svoboda, ředitel Elektrárny Ledvice.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*