Doubrava: Dávky by neměli pobírat rodiče záškoláků


Ústecký senátor Jaroslav Doubrava patří ke kritikům systému sociálních dávek a podpor v nezaměstnanosti, který se nemění ani v době nedostatku pracovníků a při nabídce statisíců volných pozic.

Když už vláda konstatuje, že je nedostatek i nekvalifikovaných pracovníků, nevidím důvod, proč by dlouhodobě nezaměstnaní lidé, kteří práci ani nehledají, měli dostávat podporu a sociální dávky. V každém případě by je měl úřad práce tvrdě a nekompromisně posílat v době nedostatku i nekvalifikovaných pracovníků do rekvalifikačních kurzů.

A nepochopím, proč není vyplácení dávek podmíněno školní docházkou dětí z těchto rodin. Mnohé z těchto dětí říkají, že jim doma tvrdí: Učení je zbytečné. Návyk k povinnostem je důležitý. Takhle vzniká návyk na sociální dávky.

Ale jak tento stav řešit v období krize a velké nezaměstnanosti?

Vytvořením pracovních míst i veřejné služby. Ve městech je velký nepořádek. Nezaměstnaní mohou být užiteční při úklidu, pomáhat v městských službách. Místa může vytvářet státní správa a samospráva. Stát k tomu jen musí dát podmínky.

Dávek je ale více a jsou řešeny různými zákony a normami.

Je to tak. Proto jsem byl spoluautorem Zákona o veřejné službě, na který jsou vázány dávkové nároky. Ten počítal s existenčním minimem, nárok na dávky pak vznikal zapojením do pracovních činností. Návrh zákona ležel tři roky ve sněmovně. Když se otevřel, vzniklo úplně něco jiného s nulovým efektem.

Dávky jsou vypláceny přes úřad práce. Je to praktické?

Vůbec ne.  O dávkách by měly rozhodovat obce. Stát stále mluví o nepřizpůsobivých. Hloupost. Nepřizpůsobiví jsme my. Ti, co zneužívají dávky, se dokázali velmi rychle přizpůsobit výhodnému systému, který jsme pro ně zavedli.  V jedné rodině berou pak všechny možné dávky. V jedné rodině najdete žadatele o všechny možné příspěvky, umělé pěstouny, invalidy. A stát nemá šanci skutečný stav kontrolovat. Obce ano.

V pátek pokračovaly volby prezidenta druhým kolem. Koho jste volil vy?

Samozřejmě Miloše Zemana. Proč? Pro jeho vlastenectví a schopnost nazývat věci pravými jmény, i když je za to kritizován.  I pro jeho výjimečnou vzdělanost.

Myslíte si, že má pro druhý mandát sílu?

Já jsem přesvědčen, že ano, že se volebního klání zúčastníme všichni, kteří si ho vážíme a stejně jako on si chceme zachovat suverenitu naší krásné země. On má sice problém s chůzí, ale Roosevelt řídil Ameriku v době druhé světové války z kolečkového křesla. A jaký měl respekt.