Festival Den architektury zamíří i do Ústeckého kraje


Moderní architektura i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí pozornosti, ale i celé osady a čtvrti se stanou od 1. do 7. října cílem desátého ročníku festivalu Den architektury. Pestrý program, který nabízí přes 300 akcí ve více jak stovce měst a obcí v Čechách i na Slovensku zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná nebo je představuje v nových souvislostech.

„V letošním roce chceme poukázat na úlohu architektury i urbanismu ve společnosti, ať už se to týká životního prostředí a udržitelnosti rozvoje, funkčnosti veřejných staveb a prostorů nebo proměn jednotlivých lokalit jak po společenské stránce, tak z hlediska architektury,“ vysvětluje zakladatelka a ředitelka Dne architektury, architektka Marcela Steinbachová. Program připomíná i několik významných architektonických osobností minulosti i současnosti jako jsou Adolf Loos, Josef Gočár, Otakar Novotný, Jaroslav Fragner nebo Zdeněk Fránek.

Festival Den architektury zve v Ústeckém kraji na bohatý program hned do osmi měst. Letos festival slaví deset let a první procházka o architektuře po Ústí nad Labem se uskutečnila právě během prvního ročníku. Se stejnými průvodci, architekty Janem a Kristinou Magasanikovými, se vydáme po této trase objevovat, co se za poslední desetiletí změnilo. Zároveň se v rámci Hurá dovnitř! návštěvníkům otevře unikátní funkcionalistická budova školy od Josefa Gočára s komentářem architekta Jana Hroudy.

V České Kamenici provede Den architektury po zajímavých stavbách města jako jsou secesní vily v Máchově ulici od architekta Josefa Weinolta nebo funkcionalistické vily Na Vyhlídce od architektů Ernsta Mühlsteina a Victora Führta. V místním Domě kultury je nejen pro děti připraven tvůrčí workshop Domek s Olgou Yakubovskayou inspirovaný stejnojmennou knihou nebo projekce filmů Frank Lloyd Wright a Natura Urbana v rámci doprovodného festivalu Film a architektura.

V Roudnici na Labem program zaostří na klášterní architekturu. Kláštery augustiniánů a kapucínů projdeme s kastelánem a archeologem Tomášem Buryškou a městskou architektkou Lucií Kavánovdovou.

Most nabídne procházku s architekty Vítem Holým a Helenou Kubínovou, kteří se zaměří na dnešní roli a vizi historické Žatecké ulice, nebo architektonický workshop Děti budí město zaměřený na veřejný prostor očima nejmladších obyvatel.

Prázdné a nevyužívané domy můžeme projít v Žatci s historičkou umění Monikou Merdovou a architektkou Evou Pettrichovou. V Kyjově u Krásné Lípy se otevře pro veřejnost bývalá níťárna z roku 1910, ve které vzniká kulturní centrum Nová Perla. Program Dne architektury nabídnou i další města Ústeckého kraje.

V programu Dne architektury lze vybírat ze zdarma přístupných exkurzí do běžně nepřístupných budov s názvem Hurá dovnitř!,  cyklovyjížděk, přednášek nebo workshopů, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Bohatou nabídku doplňují přednášky, diskuse nebo divadelní představení věnované architektuře. Den architektury nabízí i program pro děti a první český architektonický filmový festival Film a architektura, jenž letos po deváté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky, věnované architektuře a urbanismu. Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*