Festival ZUŠ Open podpoří Magdalena Kožená


Letos po šesté budou rozdávat na festivalu ZUŠ Open po celé republice radost z umění nejmladší umělci ze základních uměleckých škol. Po dvou letech pandemie, která omezovala osobní setkávání, nabídne festival od 22. do 29. května bohatý a zdarma přístupný program nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení i výstav. Uměním ožijí parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst, kde žáci ZUŠ představí to nejlepší ze své tvorby.

V letošním roce se vybraných akcí v Ústeckém kraji 24. května zúčastní i patronka ZUŠ Open Magdalena Kožená a osobně tak podpoří práci žáků ZUŠ i jejich pedagogů. V 11.00 hodin ji uvítá ZUŠ Litoměřice na zahradní slavnosti, při které se v bohatém programu představí žáci všech oborů školy. V 12.50 hodin z nádraží v Lovosicích odjede speciální hudební vlak do Mostu; Magdaleně a všem pasažérům takzvané Švestkové dráhy cestu zpříjemní slam poetry v podání žáků ZUŠ Litvínov, komorní hudbu nabídnou žáci ZUŠ Most, program ve vlaku doplní akordeonové duo Absoluto. Na vybraných nádražích této trasy budou probíhat další koncerty a výstavy. Magdalena se dále přesune do Teplic, kde v 15:30 navštíví v sále ZUŠ Teplice program připravený řadou škol z ústeckého kraje. Poslední zastávkou Magdaleny Kožené bude Činoherní studio v Ústí n. Labem, kde se představí žáci místní ZUŠ. V průběhu dne Magdalena symbolicky předá první hudební nástroje z nového projektu Kdyby tisíc klarinetů, který její Nadační fond pořádá společně s Nadačním fondem Českého rozhlasu.

Čtyři dny plné umění nabídnou od 23. do 26. května žáci a učitelé ZUŠ Česká Kamenice: od dne otevřených dveří, přes představení a taneční dílny v Protančeném odpoledni, prezentaci muzikálu Houby a samozřejmě i koncert souborů školy. ZUŠ Litvínov připravuje na 26. května Open Air, na kterém se představí všechny obory školy i den otevřených dveří. Na náměstí v Roudnici n. Labem se 27. května představí celá místní ZUŠ. Vystoupí orchestry, soubory, program nabídne i pestrou směsice divadelních představení i výtvarných a hudebních workshopů. 27. května zve ZUŠ Litoměřice do Divadla K. H. Máchy na koncert vítězných skladeb Skladatelské soutěžní přehlídky 2021 žáků ZUŠ ČR. Žáci školy a hosté zahrají vítězné a porotou oceněné soutěžní skladby žáků základních uměleckých škol z celé republiky. Program všech akcí ZUŠ Open v Ústeckém kraji naleznete na https://www.zusopen.cz/program/program-2022/?fi=&fr=k.

Vybrané akce se uskuteční i v letních měsících a také v Evropském parlamentu v rámci nadcházejícího českého předsednictví v EU. Cílem festivalu ZUŠ Open, který ve spolupráci se základními uměleckými školami pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené, je nejen představit práci jednotlivých škol, ale také upozornit na šíři a kvalitu celosvětově unikátního systému základního uměleckého školství u nás.