Film Kiruna sleduje absurditu vytěženého kraje a mozaiku zásadních evropských témat


Dokumentární film Kiruna – překrásný nový svět je portrétem utopického a dystopického města stejně jako výstižnou reflexí dnešní společnosti. Režisérka Greta Stocklassa sleduje proměnu vytěženého města v severním Švédsku, které muselo ustoupit těžbě železné rudy.

Švédská Kiruna v mnohém připomíná osud severočeských měst, především pak Mostu. Premiéra filmu se proto koná v pátek 11. září od 19:30 hodin stylově v Oblastním muzeu a galerii v Mostě. Snímek tak zároveň upozorňuje na nadcházející 45. výročí od velkolepého přesunu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Mostě.

Kiruna vypráví příběh švédského města za polárním kruhem, které bylo postaveno na obrovském ložisku železné rudy. Důsledkem důlní činnosti se začalo postupně propadat. Městská rada se společně s těžební společností LKAB rozhodly město včetně obyvatel přesunout o 3 kilometry na východ. Jak ale může taková budoucnost přesunutého města vypadat?

Na pozadí velkého příběhu stěhujícího se města sleduje film tři konkrétní drobné příběhy místních obyvatel, kteří se snaží přizpůsobit nebo vzepřít podivné situaci. Sámská teenagerka Maja objevuje původ své rodiny a vlastní kulturní dědictví, Abdalrahman, teenager z Jemenu, přichází do města jako uprchlík a pomalu zjišťuje, že stát se Švédem vyžaduje víc než jen získat potvrzení o trvalém pobytu. Do třetice doplňuje mozaiku silných nenápadných hrdinů stárnoucí učitel a místní aktivista Timo, který je odpůrcem přesunu a jasně demonstruje střet starého světa s novou průmyslovou společností. Zánik starého města pro něj znamená krutou ztrátu vlastních vzpomínek. Protagonisté hledají vlastní identitu, společné hodnoty a lepší budoucnost. Snaží se přizpůsobit absurdní situaci a kompletnímu přesunu města, který má nastat do konce roku 2033.

„Pro spolupráci nás oslovila samotná autorka filmu – Greta Stocklassa. Tou dobou byla už několikrát v Kiruně a ukázala nám spektakulární vizuály z místní krajiny a vyprávěla o tom, co se v Kiruně děje, a jak k celé situaci dramatického přesunu přistupují obyvatelé. Námět nás okamžitě nadchnul a tak jsme film vzali bez váhání pod svá křídla,“ popisuje producent snímku Michal Kráčmer, který navíc pochází z Litvínova. Téma vytěženého a proměňujícího se post-industriálního města je mu tak velmi blízké.

Kiruna je metaforou současné evropské společnosti. Greta Stocklassa usazuje k jedinému pomyslnému vratkému stolu téma migrace, snahu vyrovnat se s vlastní kulturní identitou, kterou prožívá mladá sámská dívka, konflikt starého a nového dynamického světa stejně jako střet mezi průmyslovou městskou krajinou a panenskou přírodou.

Dokument nabízí také velmi specifickou hudbu od zvukaře Pavla Jana. Ten v okolí dolu nahrával na elektrosluch – zařízení, které zaznamenává elektromagnetické vlnění a přenáší je do zvukové formy. Zároveň složil hudbu pro varhany místního kostela, které se postupně rozlaďují důsledkem těžebních vibrací.

„Obrazově je film impozantní, jelikož využívá polární záře a dalších výjevů pro dechberoucí vizualitu, což je autorská práce kameramana Stanislava Adama,“ říká Vladan Petković ve své recenzi pro největší evropský filmový informační portál Cineuropa.

Film se již představil jako vůbec první český snímek po dlouhé řadě let v hlavní soutěži na jednom z nejprestižnějších dokumentárních filmových festivalů Visions du Réel ve Švýcarsku, na zahraničních festivalech Krakow IFF, Seoul Eco IFF nebo Palić IFF v Srbsku, dále jako jediný český film v hlavní soutěži na MFDF Jihlava, na Stockholm Feminist Festivalu nebo českých festivalech Jeden svět, Finále Plzeň, Elbedock či Zlín IFF. Nominován byl na cenu DOC Alliance Selection 2019 – nejlepší evropský dokumentární film.

Premiéra snímku proběhne 11. září 2020 od 19:30 hodin v Oblastním muzeu a galerii v Mostě. Vstup na akci je zdarma. Po premiéře proběhne diskuze s doc. Tomášem Pavlíčkem, historikem architektury, který se zaobírá severočeskou architekturou, se spisovatelkou Veronikou Bendovou, která loni napsala knihu Vytěženej kraj, za níž byla nominována na Magnesii Literu a režisérkou filmu Gretou Stocklassou.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*