Fotografická výstava Krajina a uhlí v teplickém muzeu

Zdroj: Regionální muzeum Teplice

Do 1. května můžete v teplickém muzeu navštivit fotografickou výstavu, která přibilžuje dopady povrchové těžby hnědého uhlí na krajinu Podkrušnohoří. Vstup je zdarma. Otevřeno je denně mimo pondělí od 10:00 do 12:00 a 13:00 do 17:00 hodin.

Autory fotografií jsou Ibra Ibrahimovič a Miloš Žihla, kteří se krajinné fotografii na Mostecku a Litvínovsku věnují od osmdesátých let minulého století. Zdejší krajinu devastovanou obřími povrchovými doly fotí celý život. Zachycují Podkrušnohoří a kontrasty, které jsou pro toto území typické: syrově industriální, děsivě krásné i přírodně romantické. Expozice je doplněna monitorem, na kterém v uzavřené smyčce běží aktuální letecké záběry Horního Jiřetína a okolí.

Ibra Ibrahimovič
Narozen 1967 v Mostě. Žije střídavě v Meziboří u Litvínova a v Praze. Do roku 1990 fotografoval amatérsky a pracoval jako technolog a kontrolor ve strojních dílnách Chemopetrolu Litvínov. Od roku 1991 je fotografem na volné noze.
Na počátku kariéry se specializoval na černobílou dokumentární fotografii, později rozvíjel ostatní fotografické odbornosti a začal fotografovat digitálně. Mezinárodně známý je zejména jeho seriál černobílých fotografií o bourání severočeské obce Libkovice, publikovaný v knize Libkovice: Zdař Bůh, a příběh sedláka Rajtera, za který získal titul Zlaté oko / fotografie roku na Czech Press Photo 2003.

Miloš Žihla
Narodil se roku 1959 v Mostě, od dětství žije v Litvínově. V roce 1990 absolvoval Institut výtvarné fotografie a od roku 1993 pracuje jako profesionální fotograf. Má zálibu v krajině a v architektuře. Krušné hory zachycuje ve všech ročních obdobích. Jeho oblíbeným fotografickým námětem je i zátiší. Spolupracuje s mosteckými archeology, pro něž pravidelně tvoří zátiší z archeologických nálezů. V poslední době se často zaměřuje na průmyslovou a technickou fotografii a jako protiklad jeho tématem číslo jedna nadále zůstává žena ve všech podobách.

Produkce: Město Horní Jiřetín, Greenpeace ČR
Finanční podpora: Nadační fond rodiny Orlických
Grafický koncept: Miloš Žihla, Jan Rovenský

Zdroj: Regionální muzeum Teplice