Hejtman Bubeníček požádal vládu o podporu horníků


Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček na tiskové konferenci po jednání asociace krajů v Ústí nad Labem informoval o odeslání dopisu, ve kterém vládu vyzývá k revizi usnesení o podpoře propuštěných horníků z Ostravska. Chtěl by ji i pro horníky ze severních Čech.

K dopisu se připojila Hospodářská a sociální rada ÚK, vládní zmocněnec pro MSK, ÚK a KVK, Pakt zaměstnanci a odborová organizace mosteckých horníků. „Je pro nás absolutně nepřijatelné, aby se v těchto chvílích myslelo jen na horníky na Ostravsku a na naše obyvatele, kteří byli propuštěni z mosteckých dolů, se zapomnělo. Není přeci možné, aby horníci trpěli proto, že vláda jejich zaměstnavatelům zakázala těžit,“ uvedl hejtman Bubeníček.

Hejtmani v Ústí jednali s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem Zabývali se budoucností letecké záchranné služby, zvýšení tarifních platů zaměstnanců ve veřejném krajském zdravotnictví či legislativní návrh o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

S ministrem zdravotnictví shodli, že plánované memorandum mezi kraji a vládou o zvýšení platů bude za podmínky garance  ze strany vlády dostatečného financování platů pro navýšení mezd ve zdravotnictví v zájmu dobrého fungování krajského zdravotnictví. Společně pak Rada AKČR přijala usnesení, ve kterém deklaruje, že je připravena provést zvýšení tarifních platů zaměstnanců ve veřejném krajském zdravotnictví o 10 procent v případě, že vláda alokuje prostředky ve státním rozpočtu ve  výši minimálně 7,5 miliardy korun právě na tyto účely. Jde o jedno z témat, na kterém se hejtmani shodli, že je nutné je vyřešit pro dobré fungování krajského zdravotnictví do budoucna.

Současně hovořili i o dlouhodobém nedostatku lékařů a zdravotnického personálu napříč celou republikou. „S prezidentem  České lékařské komory Milanem Kubkem jsme hovořili i o současné personální krizi ve zdravotnictví a o požadavcích na navyšování mezd pro lékaře.  S hejtmany jsme mluvili například o dalších možných benefitech pro zaměstnance ve zdravotnictví i pro získávání dalších studentů medicíny a dalších příbuzných oborů,“ uvedl po jednání první místopředseda asociace Jiří Běhounek.

Ústecký kraj již například v této souvislosti před dvěma lety vyhlásil stipendijní program pro studenty medicíny z celé republiky, ve kterém nabízí 50 tisíc korun za akademický rok v případě, že absolventi zůstanou zaměstnáni právě ve zdravotnických zařízeních v Ústeckém kraji.