Hudba moje vášeň aneb strhující život Jaroslava Kopáčka


V roudnickém Podřipském muzeu proběhne 11. října od 17:00 hodin slavnostní vernisáž výstavy věnované hudebníkovi, kapelníkovi, skladateli a aranžérovi  Jaroslavu Kopáčkovi. Výstava, která  zde potrvá do začátku dubna 2022 přináší pohled na pestrý život profesionálního hudebníka a je zde k vidění i řada exponátů z jeho profesionálního i soukromého života.

Účast přislíbily známé osobnosti, které zavzpomínají na slavnou éru Orchestru Karla Vlacha, na hudební zážitky s Českou filharmonií i dění kolem roudnického Big Bandu.

Jaroslav Kopáček se narodil na Slovensku manželům Irmě a Václavovi Kopáčkovým dne 11.řjna. 1931. Otec Václav byl  amatérským saxofonistou, klarinetistou a kapelníkem. Malý Jaroslav se  již od pěti let učí hrát na housle, klavír a akordeon. Počátkem 2. světové války se rodina stěhuje do Březnice, kde zůstává až do konce války. Otec je zatčen klatovským gestapem v roce 1943 a poté vězněn v Dráždanech, kde přečká i ničivé bombardování americkými vzdušnými silami.

Po skončení války se rodina stěhuje do Roudnice nad Labem, kde Jaroslav navštěvuje Horovo reálné gymnázium a hudební školu, v té době zakládá a vede vlastní jazzovou kapelu. Během středoškolského studia začíná hrát i na klarient.  V rozmezí let 1951 – 1957 studuje na pražské konzervatoři  u profesora Karla Dlouhého. Mezi lety 1951 – 1962 vystřídá členství v několika orchestrech (Orchestr Zdeňka Bartáka, Karla Vlacha v divadle ABC, Hudební divadlo v Karlíně, Jazzový orchestr Československého rozhlasu Karla Krautgartnera, Orchestr Kamila Hály). Ještě během vysokoškolských studií se zúčastní natáčení několika známých televizních muzikálů a filmů: Kdyby tisíc klarinetů a hudebnímu filmu Hvězda jede na jih. Skládá hudbu k filmu Limonádový Joe a  hudbu k hitu Jezdím bez nehod. Od roku 1964 do roku 1996  je činným v České filharmonii, se kterou cestuje do celého světa.

V letech 1971 – 1986  bydlí společně  v družstevním domě v Dejvicích na adrese U dejvického rybníčku 4, Praha 6  s budoucím prezidentem Václavem Havlem.

1986 – 1993 zakládá a vede Roudnický Big band, který taktéž získal mnoho ocenění doma i v zahraničí. Jaroslav Kopáček se díky svému talentu vepsal i do tradičního Memorial Air Show pořádáného pravidelně v Roudnici n. L. Pro první dvě v letech 1991 a  1993 upravil skladby, které provázely československé piloty RAF během pobytu ve Velké Británii. Big band hraje v roce 1991 na celosvětovém setkání československých letců RAF.

V roce 2010 byla Jaroslavu Kopáčkovi udělena cena Senior Prix Nadací Život umělce v Praze za celoživotní působení v oblasti hudby a roku 2017 titul Čestného občana města Roudnice nad Labem. Jaroslav Kopáček zemřel 26. října 2020 v Roudnici nad Labem ve věku 89 let.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*