Hygienici řeší pokuty za protikuřácký zákon


Úřady pokutují za nedodržování protikuřáckého zákona. Za necelý rok jeho platnosti udělili hygienici v celém Ústeckém kraji třicet pokut v celkové výši 108 000 korun.

„Co se týče teplického okresu, tak bylo ve sledovaném období uděleno šest pokut v celkové výši 22 000,- Kč a v okrese Ústí nad Labem dvě pokuty v celkové výši 10 500,- Kč. Sankce byly uloženy za nedostatečné označení provozovny a za kouření v provozovně,“ říká Simona Gunarová, ředitelka odboru hygieny výživy a PBU z krajské hygienické stanice.

Pokuty nejsou zanedbatelné. Za kouření v místech, kde je to zakázáno, hrozí kuřákovi pokuta až 5000 korun. Pokutu 10 tisíc korun může dostat provozovatel za neoznačení provozovny zákazem kouření. Pokutu až 50 tisíc korun může dostat provozovatel za nevyzvání kuřáka, aby cigaretu uhasil nebo odešel. Až 300 tisíc korun pak může zaplatit majitel, který nevykáže podnapilého mladšího 18 let.

Kromě restaurací zakazuje zákon kouření včetně elektronických cigaret také na letištích a v zoo s výjimkou vyhrazených prostor, zastávkách a ve vozech MHD, ve zdravotnických zařízeních, vnitřních sportovištích nebo dětských hřištích.