Jaroslav Kubera zemřel na infarkt, prokázala pitva


Příčinou náhlého úmrtí bývalého dlouholetého primátora Teplic a předsedy Senátu Jaroslav Kubery byl infarkt. Vyplývá to z pitevního protokolu, který okomentovala na facebooku jeho dcera Vendula Vinšová.

„Důležitá informace je, že pitva byla provedena hned 21. ledna. Nic závratného ve zprávě není. Jako příčina smrti je uveden infarkt myokardu, o kterém se celou dobu spekuluje. Takže vše ostatní bylo nesmyslné zdržování, ale dejme tomu, že to je náš subjektivní pocit,“ uvádí.

Ve zprávě se podle vyjádření Venduly Vinšové pak také uvádí, že byl preventivně zajištěn materiál na toxikologické vyšetření, k němuž vzhledem k jednoznačnému pitevnímu nálezu není indikace ani dodatečně požadavek na analýzu nebyl vznesen.

Závěr protokolu rodina konzultovala s ošetřujícím lékařem Jaroslava Kubery. Ten uvedl, že kromě plic, které odpovídaly jeho kouření, byl opravdu zdravý a spokojený člověk. „Sám nepochybuje o tom, že infarkt byl vyústěním toho šíleného psychického tlaku, kterému byl vystaven, neboť znal otce jako aktivního sportovce, který subjektivní potíže ve smyslu sklerotických změn cévního řečiště nikdy neudával,“ doplnila ve vyjádření Vinšová.

Dvaasedmdesátiletý Jaroslav Kubera zemřel náhle 20. ledna. Stál téměř 25 let v čele Teplic a 20 let byl senátorem. Od roku 2016 působil jako místopředseda Senátu, od konce roku 2018 jako jeho předseda. Prezident Miloš Zeman se rozhodl Kuberovi posmrtně udělit Řád bílého lva.

Při posledním rozloučení, které se konalo v teplickém Krušnohorském divadle, se s Jaroslavem Kuberou přišly rozloučit a dát poslední sbohem stovky lidí, mezi nimi i řada politiků. Poklonit se a uctít Kuberovu památku k vystavené rakvi zahalené do české vlajky přišel také prezident republiky Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš.

Kvůli pandemii koronaviru odložené doplňovací senátní volby se uskuteční ve dnech 5. a 6. června.