Komentovaná prohlídka krematoria


Památník Terezín zve komentovanou prohlídku krematoria bývalého koncentračního tábora v Litoměřicích, od jehož zřízení uplyne v dubnu již 78 let. Koncentrační tábor v Litoměřicích vznikl v roce 1944 jako pobočný tábor koncentračního tábora Flossenbürg a souvisel s fungováním nedaleké podzemní továrny Richard.

Úmrtnost v táboře byla v důsledku náročné a nebezpečné práce v podzemí i katastrofálních podmínek obrovská. Táborem a továrnou prošlo za necelý rok na 18 tisíc vězňů a téměř 5 tisíc jich zde přišlo o život. Právě kvůli vysoké úmrtnosti rozhodlo počátkem roku 1945 nacistické vedení o zbudování krematoria a to v jednom z objektů bývalé cihelny. Do provozu bylo uvedeno v dubnu 1945.  Budova je spolu s přilehlým pietním územím od skončení 2. světové války ve správě Památníku Terezín a je bez předchozího objednání veřejnosti nepřístupná.

Prohlídka se uskuteční ve čtvrtek 6. dubna od 18:00, sraz bude před objektem krematoria (Michalovická ulice, Litoměřice, za městským hřbitovem a železniční tratí po pravé straně). Přijměte, prosím, pozvání k účasti na prohlídce, kterou provedou historici Památníku Terezín. Kromě prohlídky budovy krematoria vás čeká také přednáška o historii koncentračního tábora v Litoměřicích a bývalé podzemní továrny Richard.

Upozornění! Vzhledem k plánované opravě komunikace ve směru z Litoměřic na Michalovice bude cesta ke krematoriu od ulice Mrázova přístupná jen pro pěší.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*