Koronavir: Další dva nakažení z Děčínska; testovat se bude i doma


Mezi šesti nově vyhodnocenými a dnes oznámenými pozitivními vzorky na COVID-19 v rámci České republiky jsou dva z ústeckého infekčního oddělení. Znovu z okruhu muže z Děčína, který se vrátil z lyžařské dovolené v Benátsku, byl mezi třemi prvními potvrzenými nakaženými a byl převezen v neděli 1. března z Ústí nad Labem do Nemocnice Na Bulovce.

„Jde o jeho nejstarší dceru a padesátiletou ženu, která z Itálie cestovala ve stejném voze. Ani jedna příznaky onemocnění COVID-19 nevykazovala. Po dohodě s ředitelkou krajské hygienické stanice dvanáctiletá dívka zůstane v izolaci doma, v níž již týden je. Je zajišťován převoz padesátileté pacientky s právě potvrzenou nákazou na ústecké infekční oddělení, kde bude izolována,“ říká primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.

Další ze šestnácti včera odebraných a do laboratoře z ústeckého oddělení zaslaných vzorků má výsledek negativní. Přetíženému příjmu ústeckého infekčního oddělení uleví tři odběrové týmy, co v sobotu vyrazí a budou testovat pacienty v domácím prostředí. Dříve hospitalizovaní nakažení pacienti mají mírný průběh onemocnění.

„Zdravotní stav našich pacientů je uspokojivý, jejich příznaky jsou mírné. Ale jednotlivé případy můžou být i závaznější, což vidíme v Itálii. Úmrtnost na koronavirus v Itálii je vyšší než v Číně, kde byla 2,5% a v Itálii je 3,5%,“ dodává primář Dlouhý.

Ministerstvo zdravotnictví v pátek zároveň rozhodlo, že všichni čeští občané, kteří se od 7. března vrátí z Itálie, musejí zůstat v povinné čtrnáctidenní karanténě. Za její porušení hrozí pokuta až tři miliony korun.

V souvislosti s výskytem onemocnění COVID-19 v Ústeckém kraj jsou zakázány návštěvy na lůžkových odděleních v nemocnicích v Rumburku, Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, v Bílině, Mostě, Chomutově a v Roudnici nad Labem. Zároveň jsou zakázány návštěvy v odděleních následné péče v Duchcově, Litoměřicích a Žatci.

Pro občany Ústeckého kraje byla zřízena nonstop infolinka Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje, která má číslo 736 233 176.