Kraj se zabýval školními obědy

ilustr. obr.
  •  

Přibližně 10% dětí ve školách neobědvá, kraj hledá řešení. Ústecký kraj připraví samostatný program, ze kterého bude možné hradit obědy dětem z rodin, které se ocitly v tíživé životní situaci. V situaci, kterou nedokážou vlastními silami řešit, ale k řešení problémů přistupují aktivně.

Nepřipojí se tak k projektu potravinové a materiální pomoci vyhlášeného Ministerstvem práce a sociálních věcí, který podle kraje problém komplexně neřeší. Jde o projekt na 5 měsíců a nejde o dlouhodobé řešení problémů nejchudších dětí se stravováním. V Ústeckém kraji je 359 mateřských a 275 základních škol.

„Podle analýzy odboru sociálních věcí Krajského úřadu téměř 10 % žáků ve školách neobědvá, a to především z důvodu špatné finanční situace jejich rodičů. Nejde však přitom jen o rodiny ze sociálně vyloučených lokalit, ale rovněž o samoživitele, které ovšem vyhlášená výzva ministerstva nezapojuje a počítá se zapojením jen rodin, které pobírají základní sociální dávky. V rámci systému dávek státní sociální podpory se stát podílí na krytí nákladů na výživu a ostatních základních osobních potřeb dětí a rodin a dávky poskytuje i při některých dalších sociálních situacích. Z tohoto je zřejmé, že z obou systémů (dávek pomoci v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí a dávek státní sociální podpory – přídavek na dítě) by mělo docházet k úhradám obědů dětí ve školách. Není ale zřejmé jakým způsobem, resp. zda vůbec, bude úhrada stravného cílové skupině pokračovat nejpozději po skončení probíhajícího programového období, v rámci jehož Operačního programu potravinové a materiální pomoci je výzva vyhlášena,“ upřesnila tisková mluvčí Lucie Dosedělová.

Ústecký kraj proto začal jednat se společností WOMEN FOR WOMEN, která se zaměřuje na pomoc ženám (popř. mužům) s dětmi, které se ocitly v tíživé životní situaci, kterou nedokážou vlastními silami řešit, ale aktivně přistupují k řešení svých problémů, aby společně pomohli zajistit obědy pro děti, kdy si jejich rodiče nemohou dovolit zaplatit jim obědy ve školních jídelnách.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*