Krajská zdravotní vyčlenila lůžka pro pacienty s podezřením na nákazu koronavirem. Ústecká nemocnice testuje odebrané vzorky.

ilustr. obr.

V laboratořích ústecké nemocnice začne testování odebraných vzorků, navíc v každé z pěti nemocnic Krajské zdravotní je připraveno pro pacienty s onemocněním covid-19 nebo podezřením na něj celkem 236 lůžek. Z nich je 195 lůžek akutní a 41 lůžek intenzivní péče.

Neustále se zvyšující požadavky na počet laboratorních vyšetření a na zkrácení času od odebrání vzorku po jeho vyhodnocení, přivedly ústeckou nemocnici k vlastnímu provádění testů.

„Státní zdravotní ústav schválil žádost o povolení provádět testy a od 1. dubna jsme v pořadí 76. laboratoří v České republice, oficiálně vyhodnocující testy na nákazu SARS-CoV-2. Realizaci vyšetřování zajišťují společnými silami oddělení klinické mikrobiologie a oddělení klinické biochemie. V současnosti metodou RT-PCR zvládneme vyšetřit 140 vzorků denně, ale snažíme se počty s ohledem na požadavky postupně navyšovat,“ vysvětlil Jan Špička, primář Oddělení klinické biochemie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Pandemický plán společnosti počítá v případě potřeby s postupným navyšováním akutních lůžek pro pacienty s tímto onemocněním v každé z pěti jejích nemocnic. „Proto v nich vznikla takzvaná kovidcentra, určená pro pacienty, kteří do nemocnic přicházejí na nějaký zákrok či operaci, ale při triáži vykáží některé příznaky covid-19,“ uvedl Josef Škola, primář kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny z ústecké nemocnice. „V Krajské zdravotní mají tyto stanice celkem 195 lůžek. V nemocnici v Litoměřicích jich je dalších 28, takže v Ústeckém kraji disponujeme aktuálně 223 akutními lůžky v režimu covid-19,“ doplnil Josef Škola, který je krajským koordinátorem intenzivní péče.

Krajská zdravotní ve svých nemocnicích od poloviny března postupně omezila plánované odkladné operace a ordinační hodiny odborných ambulancí a poraden. Na situaci musela reagovat hned po potvrzení nemoci covid-19 u prvních nemocných v neděli 1. března. Následující den ve své ústecké nemocnici vyčlenila jednu stanici infekčního oddělení pro izolaci pacientů s podezřením na nákazu koronavirem a pacienty pozitivní, s probíhajícím onemocněním, jejichž stav vyžaduje pobyt v nemocnici.

Postupně od čtvrtka 19. března zavedla v každé ze svých nemocnic třídění do nich přicházejících pacientů a místa pro odběr vzorků od osob s indikovaným podezřením z nákazy na laboratorní testy. Do neděle 5. dubna v nich zdravotníci provedli celkem na 2 800 stěrů.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*