Lokalita pro továrnu na výrobu lithiových baterií? Zřejmě v Prunéřov

  •  

Několik lokalit v Ústeckém kraji je ve hře pro stavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů. Favoritem je areál bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov 1, kterou energetická firma ČEZ loni odstavila. Gigafactory souvisí s plánovanou těžnou lithia na Cínovci.

Memorandum o přípravě projektu továrny na bateriové články do elektromobilů, takzvané gigafactory, uzavřely ČEZ a ministerstvo průmyslu. Dokument nastavuje základní podmínky vzniku továrny. Investice do projektu při roční výrobní kapacitě 40 GWh dosáhne částky minimálně 52 miliard korun. Vzniknout by mělo 2 300 pracovních míst.

„Automobilový průmysl je základním kamenem českého hospodářství a jeho podíl na našem HDP je téměř 10 procent. Elektromobilita je realitou a je velmi důležité, aby jedna nebo více továren na bateriové články vznikly právě u nás v Česku. Každá z továren může dát práci více než dvěma tisícovkám lidí přímo v závodě a další tisíce míst vznikne v navazujících sektorech. Naše vláda je připravena zajistit podmínky, které by projekt podpořily, a to i vybudováním klíčové infrastruktury,“ řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Jde například o zajištění nezbytné dopravní a vzdělávací infrastruktury, služeb v oblasti veřejného zdraví nebo sociálních služeb.

Továrna na bateriové články pro elektrická vozidla je strategický projekt, který urychlí přeměnu jak energetického, tak automobilového průmyslu v Česku. Projekty továrny a souvisejícího lithiového dolu na Cínovci jsou také příležitosti ke zlepšení životních podmínek regionů, které čeká strukturální transformace vzhledem k útlumu uhelného průmyslu.

„ČEZ je největším provozovatelem veřejných dobíjecích stanic v Česku. Připravujeme projekt těžby lithia na Cínovci, které by se mohlo uplatnit právě v tuzemské továrně na bateriové články. V rámci uvažovaného investorského konsorcia bychom mohli mít funkci developera, který mimo jiné poskytne potřebné pozemky a postará se o dodávky energií a energetických služeb. Vhodnou lokalitou jsou například pozemky dnes již odstavené elektrárny Prunéřov 1,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Ministerstvo průmyslu a obchodu i ČEZ jednají s dalšími potenciálními investory do projektu, jako jsou automobilky a výrobci baterií. Celková investice do projektu při plánované roční výrobní kapacitě 40 GWh dosáhne minimálně dvou miliard eur. Továrna vytvoří nejméně 2 300 pracovních míst a další tisíce u subdodavatelů, ve výzkumu a navazujících sektorech. Půjde o pracovní místa s velkou přidanou hodnotou a s perspektivou na desítky let dopředu. Vznikající elektromobilní průmysl tak přináší vhodnou příležitost, jak zajistit budoucnost pro regiony, kde hrál dosud klíčovou roli uhelný průmysl, který bude postupně utlumován.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*