Malé medvídě má už jméno


Celý den byl zahájen křtinami mláděte medvěda malajského, které se v ústecké zoo 16. února narodilo. Této události byla přítomna řada vzácných hostů – herec Martin Dejdar, Miss ČR 2018 Lea Šteflíčková a představitelé města primátorka Věra Nechybová s 1. náměstkem Jiřím Madarem.

„Herec Martin Dejdar zavzpomínal na natáčení se zvířaty, kterého se účastnil, ale také připomněl problémy, které souvisí s pěstováním palmy olejné v Jihovýchodní Asii, jaké dopady má na zdejší tropické pralesy a jak vše souvisí se spotřebitelským chováním v Evropě. Na tuto problematiku navázal i vědecký pracovník zoo Stanislav Lhota, který v Indonésii působí a který přímo na Borneu zastřešuje ochranářský program ústecké zoo Pesisir Balikpapan,“ říká mluvčí ústecké zoo Věra Vrabcová.

Malá medvědí samička dostala jméno Batu, což je část výrazu „batu permata“, z malajštiny drahokam. Hvězda dne se svojí matkou Barmou vyběhla ven a oficiálně se představila všem přihlížejícím. Byl pro ně připraven melounový dort s ovocem, na kterém si pochutnala zejména Barma. Ta si ho zaslouží za příkladnou péči, kterou mláděti od narození věnovala. Jedná se o její druhé mládě (první potomek – sedmiletá samice Babu se chystá na přesun do Zoo Edinburgh), malá Batu je jediným mládětem, které se v posledních sedmi letech podařilo v evropských zoo odchovat.

Program pokračoval vystoupením hudebně-taneční skupiny Aneboafro. Hlavní zpěvák a tanečník Abdul Traore z Mali dokázal zapojit řadu návštěvníků, takže probíhala i malá výuka afrických tanců. Akce Netradiční chutě pralesa, měla za cíl návštěvníkům zoo přiblížit život v tropických pralesích, jeho zvířecí obyvatele, bohatou vegetaci, ale také problémy a hrozby, kterým tento ekosystém kvůli neuvážené lidské činnosti čelí.

„Okolo pavilonu šelem byla umístěna stanoviště, kde se všichni zájemci mohli dozvědět spoustu informací o palmovém oleji, mohli si zkusit nakoupit ty „správné“ potraviny či poznat různé druhy olejů. Další stanoviště byla věnována tropickým pralesům, takže děti si mohly vyzkoušet hašení požáru, pozorovat dalekohledem ukrytá zvířátka, ochutnat různé druhy tropického ovoce, podle čichu poznat koření, které všichni používáme v kuchyni, prohlédnout si výstavku předmětů denní potřeby, které vyrábějí domorodí obyvatelé z toho, co jim prales poskytuje. Nechyběla ani oblíbená tvořivá dílnička a prodej suvenýrů. Zoo v den křtu malého medvíděte navštívilo 1 242 osob,“ dodává mluvčí zoo.