Meteorologická stanice se přesune na letiště


Střed města Teplice nejspíš přijde o meteostanici. Na výzvu meteorologů se nikdo nepřihlásil a zájemce nenalákala ani dvacetitisícová odměna.

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu objížděli lokality, vydávali inzeráty, a oslovovali spolky, ale žádné vhodné místo s provozovatelem nenašli. Nikdo neměl zájem o pronájem pozemku a zaznamenávání denních teplot či srážek. Až na letiště Kudlich u sídliště Nová Ves, kam se teplická meteostanice asi přesune.

Tam je však trochu jiné počasí než na stávajícím místě a je rozdílná i nadmořská výška. Letiště leží cca o sto metrů výše než současný pozemek. Přestěhováním se tak vytratí více než stoletá souvislost měření.

Většina měření probíhá automaticky, ale některé jevy však musí zaznamenávat člověk.  Jde třeba o měření nově spadlého sněhu a celkové sněhové pokrývky, což se dělá v sedm ráno nebo délka a průběh srážek nebo délka trvání mlhy a dohlednost. Na práci pozorovatele se hodí tak hodí důchodci nebo lidé, pracující z domova.

Zatím to vypadá tak, že stěhování meteostanice k letišti je téměř jisté, ale pokud se objeví zájemce z vhodnější části města, tak s ním meteorologové ještě budu jednat.