Na dálnici D8 proběhla akce s kamiony


Na 78. kilometru dálnice D8 na Ústecku uskutečnil 6. ročník dopravně preventivní akce Den pro kamiony, kterou společně pořádaly Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje, krajské pracoviště BESIP Ministerstva dopravy ČR a Odbor dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Ústeckého kraje.

Cílem této preventivní akce bylo zejména upozornit řidiče kamionové a autobusové dopravy na důležitost poutání bezpečnostními pásy. Spousta řidičů kamionů poutání bezpečnostními pásy stále silně podceňuje a mylně se domnívá, že ve velkých vozech je zapnutý bezpečnostní pás naprostou zbytečností.

K vyvrácení tohoto mýtu byly na místě k dispozici dva simulátory – simulátor nárazu, kde si řidiči mohli ověřit, jaké síly působí na jejich tělo i při nárazu v malých rychlostech, a otočný simulátor kamionu, který byl poskytnut německým DVR – German Road Safety Council. Simulátor, ve kterém mohli zájemci zažít pocity při převrácení vozidla, byl na akci již podruhé a stejně jako v loňském roce o něj byl velký zájem.

K dispozici byly také speciální brýle simulující 1,5 promile alkoholu v krvi, stav pod vlivem drog nebo únavu. Na místě byli také záchranáři, kteří řidičům kontrolovali stav a vybavenost autolékárniček, řidiči si mohli vyzkoušet poskytnutí první pomoci.

Důležitost poutání rozebíral na místě s řidiči kamionů pracovník BESIP, řidičům se věnovali policisté z dálničního oddělení Policie ČR Řehlovice, hlavně pro německé řidiče byli k dispozici policisté z Autobahn Polizei Dresden. Nejen s policisty, ale i s odborníky dalších zúčastněných subjektů mohli řidiči diskutovat otázky týkající se třeba předpisů pro nákladní dopravu, přepravu nebezpečných nákladů.

Během akce policisté zastavili celkem 161 vozidel, z nichž bylo 87 nákladních a 14 autobusů. Nezapnuté bezpečnostní pásy zaznamenali policisté u třetiny osádek, další třetina řidičů měla na čelním skle věci, které bránily ve výhledu. U ostatních řidičů byl nejčastějším problémem způsob jízdy. V několika případech upozornili záchranáři na problém s vybavením lékárničky.