Nejlépe se žije v Praze! Ústecký kraj skončil dvanáctý


Hlavní město Praha obhájilo prvenství v celostátním srovnávacím výzkumu Místo pro život. V porovnání s ostatními kraji vyniká především ve zdravotní péči, školství, infrastruktuře a mzdách. Oproti předchozímu ročníku si navíc dokázala polepšit v investicích určených na ochranu životního prostředí. Stříbro bere Jihočeský kraj, bronz Královéhradecký kraj.

Ústecký kraj má velmi dobrou infrastrukturu. Železnice i silniční a dálniční sít patří k jedné z vůbec nejlepších v České republice. Přestože se průměrné mzdy v kraji mírně zvýšily, stále zůstávají podprůměrné. To platí i o nezaměstnanosti, která se sice rovněž snížila, ale stále je to také letos nejhorší výsledek za celou ČR. Šance na přijetí do zaměstnání je nicméně vysoká.

Celkem pozitivní situace vládne ve zdravotnictví a sociální oblasti. V kraji je dostatek zubařů, lůžek v nemocnicích i v domovech pro seniory. Se vzděláním je to o poznání horší. Přestože se v úspešnosti splnění státních maturitních zkoušek zdejší studenti zlepšili, stále jsou nejhorší v celé republice. Také vysoký počet dětí v základních školách rozvoji vzdělanosti příliš nepřispěje. I když má kraj hodně policistů, v regionu tak bezpečno není. Převažuje vysoká kriminalita, na silnicích je dost nehod a bohužel i úmrtí. V celkovém hodnocení to kraji na severu Čech vynáší pouze třetí místo od konce.

VÝSLEDNÉ POŘADÍ KRAJŮ ZA ROK 2017:

 1. Hl. m. Praha
 2. Jihočeský kraj
 3. Královéhradecký kraj
 4. Plzeňský kraj
 5. Liberecký kraj
 6. Karlovarský kraj
 7. Pardubický kraj
 8. Zlínský kraj
 9. Kraj Vysočina
 10. Jihomoravský kraj
 11. Olomoucký kraj
 12. Ústecký kraj
 13. Moravskoslezský kraj
 14. Středočeský kraj