Nemocnice hledají dárce krve skupiny nula negativní, je jí nedostatek

Foto: kzcr.eu

Masarykova nemocnice v Ústí a chomutovská nemocnice hledá dárce krve skupiny 0 s negativním Rh faktorem. „Naše zásoba krví krevní skupiny 0- je nyní kritická. Proto prosíme dárce krve krevní skupiny 0-, aby nám pomohli a přišli darovat svou krev,“ vyzývá primář Transfuzního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Jiří Masopust.

„Červené krvinky nula negativní jsou univerzální, lze je podat komukoliv bez ohledu na krevní skupinu, proto je její spotřeba v nemocnicích velká, hlavně při akutních operacích po urgentních příjmech, kdy pacientovu krevní skupinu neznáme,“ vysvětluje primář s tím, že přirozeně jsou vítáni po celý rok prvodárci se všemi krevními skupinami. Ústecké pracoviště zásobuje krví hned několik nemocnic v Ústeckém kraji – v Děčíně, Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Rumburku, Teplicích, Ústí nad Labem a také Fakultní nemocnici v Motole. „Všem, kteří v této nelehké době jsou svou krev ochotni darovat, děkujeme,“ doplnil primář Masopust.

„Zásoba nula negativních krví je i u nás pod optimem. Vzhledem k probíhající další vlně covidové pandemie můžeme očekávat nižší návštěvnost dárců. I my tak budeme rádi, pokud na výzvu univerzální dárci zareagují. Potřeba krve všech krevních skupin je samozřejmě trvalá a kdykoliv vítáme i nové dárce. Těm stávajícím patří velké poděkování, zvláště těm, kteří s námi spolupracující dlouhodobě,“ řekla primářka Hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice Chomutov Vladimíra Kašková.

Nemocnice žádá proto dobrovolné dárce krve skupiny 0-, aby se přihlásili na jedno z oddělení či na odběrová pracoviště v dalších nemocnicích Krajské zdravotní.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*