Ochránci přírody spouští projekt Ekokaravan – zachrání „pivaře z Bornea“?

Kahau nosatý Foto: Petr Šrámek
  •  

Vědci a ochránci přírody nyní stojí před rozhodnutím, zda mají pozastavit jeden z nejlepších českých tropických ochranářských projektů, který se zabývá mj. i záchranou tzv. „pivařů z Bornea“ – vzácných opic kahau nosatých. Finanční situaci tohoto a dalších ochranářských projektů v České republice i v zahraničí by však mohl pomoci vyřešit projekt Ekokaravan. Kampaň na získání prostředků pro jeho vytvoření nyní spouští Koalice proti palmovému oleji za podpory Nadace Partnerství.

„Ročně je potřeba na chod projektu sehnat několik set tisíc korun, které většinou pocházejí z České republiky a Slovenska. Posledních 12 let mohl projekt fungovat díky občasným mezinárodním grantům či nevelkým prostředkům sehnaným několika dobrovolníky. Prostředky na trvalejší chod bohužel stále chybí, a situace tak nyní dospěla do bodu, kdy hrozí pozastavení, či dokonce ukončení projektu,“ vysvětluje Stanislav Lhota, primatolog a koordinátor projektu v Zátoce nosatých opic.

Další fungování ochranářských aktivit na Borneu by však mohl pomoci zajistit nový projekt „Ekokaravan“, na kterém budou spolupracovat desítky organizací a jednotlivců pracujících na tuzemských i tropických ochranářských projektech. Projekt Ekokaravan by měl být nástrojem pro získání dlouhodobé finanční podpory jednotlivých projektů sdružených v Koalici proti palmovému oleji a Koalici pro ochranu biodiverzity (CCBC), která zaštiťuje 14 projektů a organizací již řadu let působících na poli ochrany přírody a rozvojové pomoci. Zároveň by jeho prostřednictvím byla zvyšována osvěta o ohrožení přírody a možných řešeních.

„Situace v neziskovém sektoru není dobrá dlouhodobě. Ve snaze tuto situaci vyřešit nyní spouštíme kampaň na získání prostředků na výrobu Ekokaravanu, který by mohl pomoci zajistit rozumné a trvalé financování ochranářských projektů,“ vysvětluje národní koordinátorka Koalice proti palmovému oleji Martina Skohoutilová.

S touto originální maringotkou napojenou za osobní automobil budou dobrovolníci navštěvovat různé akce pro veřejnost, jako jsou hudební festivaly, výstavy, veletrhy a další, a to na celém území Česka i Slovenska.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*