Plicní lékaři v kraji otevírají své ambulance


Lidé z Ústeckého kraje si mohou nechat zkontrolovat plíce. Pneumologové jim otevřou dveře svých ordinací ve středu 30. září. Zájemce vyšetří i bez předchozího objednání a doporučení praktického lékaře. Preventivní akcí chtějí lékaři včas odhalit smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF).

„Dne otevřených ambulancí by se měli zúčastnit pacienti s kašlem a dušností, jejichž potíže trvají v řádech týdnů i měsíců. Akutně nemocným lidem s kašlem, teplotami a jinými známkami infekce vyšetření určeno není. IPF je chronická nemoc a od infekčních respiračních onemocnění lze poměrně lehce rozlišit i pouze na základě jednotlivých symptomů. Pacienty se snažíme diagnostikovat co nejdříve, ale jejich onemocnění většinou odhalíme až po několika týdnech nebo měsících. Rozhodně se nepohybujeme v řádech dní,“ říká Stanislav Holub z Plicního střediska Teplice.

Letos se do dne otevřených dveří v kraji zapojí šest ambulancí. Zájemci o vyšetření by si ale vzhledem ke koronavirové pandemii měli telefonicky ověřit, jestli se provoz ordinace nezměnil. V loňském roce si své plíce přišlo nechat vyšetřit 26 zájemců. IPF lékaři nepotvrdili žádnému z nich, ale u čtyř pacientů odhalili jiné plicní nemocí jako například astma či chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

IPF je nemoc, která poškozuje plicní sklípky. Jemná tkáň se mění na husté vazivo a kvůli tomu plíce tuhnou. Změna je nevratná. Onemocnění, které postupně pustoší plíce, jizví je, až nezbývá plocha na dýchání, zabíjí pacienty bez léčby do pěti let.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*