Zajděte si do ústeckého muzea. Čeká vás tam nová výstava z díla světově proslulého českoněmeckého židovského umělce Hugo Steinera-Prag. Navštívit jí můžete do 3. března.
Poprvé jsou zde ze sbírky ústeckého muzea prezentovány veřejnosti jak nedávno získané grafické listy, tak především jeho jedinečná kresba k dramatu Karla Čapka Bílá nemoc. Na 19. února od 17:00 hodin je pak naplánovaná komentovaná prohlídka této expozice s ředitelem muzea Václavem Houfkem.
Hugo Steiner-Prag (12. prosince 1880, Praha – 10. září 1945, New York, Spojené státy americké) se narodil jako Hugo Steiner v rodině knihkupce a stal sesvětově proslulýmčeskoněmeckým židovským grafikem a ilustrátorem. Přízvisko Prag začal používat během svých mnichovských studií.
Po ukončení střední školy v roce 1897 studoval soukromě na pražské Akademii výtvarných umění. Byl členem spolku Jung-Prag, který vznikl v roce 1898 a zabýval se mystikou a okultismem. Zde se seznámil s básníky Paulem Leppinem, Rainerem Maria Rilkem nebo se spisovatelem Gustavem Meyrinkem, jehož romány, včetně slavného Golema, později ilustroval.
Mnichovskou výtvarnou akademii studoval v letech 1901-1903, mezi jeho učitele patřil uznávaný Franz von Stuck. Poté žil s rodinou v Německu, kde od roku 1907 učil na vysoké škole v Lipsku.Zde setaké v letech 1919 a 1927 podílel na organizaci mezinárodního knižního veletrhu. Po nástupu nacistů k moci v Německu se vrátil v roce 1933 do Prahy. Zde založil soukromou grafickou školu OfficinaPragensis, kterou po jeho nuceném odchodu v roce 1939 převzal grafik Jaroslav Šváb. Studovali zde slavní čeští grafici a ilustrátoři jako například Helena Zmatlíková, Petr Kien nebo Libor Fára. Válku přežil v letech 1939 až 1941 ve Švédsku a poté žil v USA, kde od roku 1942 působil na newyorkské univerzitě. Zde také zemřel.
Muzeum města Ústí nad Labem má ve sbírce menší soubor děl Huga Steinera-Prag, z nichž je vystaveno 11 grafických listů a jedna kresba. Námětem grafických listů je Praha, zvláště pak místa spojená s židovskou kulturou. Grafické listy pochází z poloviny 30.let 20.století, devět z nich patří do prvního souboru OfficinyPragensis, který vyšel v roce 1935 v počtu celkem 70 výtisků, ten muzejní má číslo 27. Zcela výjimečná je vystavená kresba z konce třicátých let, která je ilustrací k dramatu Karla Čapka Bílá nemoc.