Předzvěstí hlavního festivalového programu bylo odhalení sochy


V sobotu 30. července v podvečer organizátoři festivalu Obnaženi slavnostně odhalili sochu Jiřího Němce, která stojí na sídlišti Březenecká v Chomutově v místech, kde stávalo kino Evropa. Dřevěná socha s názvem “Tváří v tvář” představuje konflikt dvou jedinců a osobností, které ve vypjatém přetlačování jen stěží nacházejí společné řešení a východisko.

Podtitulem instalace Tváří v tvář je autorovo přání “Kdybytak docházelo jen k dobrým dohodám”. To odkazuje nejen k tématu letošního ročníku festivalu Obnaženi Kdybytak, ale v případě samotného díla pak k námětu této sochy. “Při její tvorbě jsem byl ovlivněn současnou situací ve společnosti i válečným konfliktem na Ukrajině a socha tak souboj v obecné rovině zrcadlí,” popisuje autor.

Umístění této dočasné instalace na opomíjenou a zanedbanou část sídliště Březenecká organizátoři zvolili úmyslně. “Chceme otevřít diskuzi o další kultivaci tohoto místa. Kromě našich vizí a fantazií nás velmi zajímají reakce obyvatel tohoto sídliště, jejich představy a potřeby užívání této části veřejného prostoru,” popisuje jedna z organizátorek a ředitelka spolku Obnaženi Jana Timiopulu. Ta zároveň širokou veřejnost zve na říjnovou výsadbu stromů, která ještě v rámci festivalu na tomto místě 8. října proběhne.

Odhalení sochy společně s koncertem pražského hudebníka Lukáše Landy bylo předzvěstí hlavního programu 19. ročníku multižánrového festivalu Obnaženi, který proběhne v Chomutově od 10. do 13. srpna. “Rádi bychom pozvali nejen chomutovské příznivce kultury na jedinečné akce současné umělecké scény – na taneční představení pro děti i dospělé, výstavy, promítání tanečních filmů.

Hned na startu to bude například sólový koncert, Lenky Dusilové, který proběhne ve středu 10. srpna v kostele sv. Ignáce od 19 hodin,” zve další chomutovská rodačka a ředitelka festivalu Klára Alexová, která festival organizuje od samého počátku, ačkoliv už patnáct let žije v Amsterodamu a do Chomutova se každoročně vrací právě kvůli pořádání tohoto mezinárodního uměleckého setkání.