Prodej Lužické nemocnice, první nabídku město neakceptovalo


Nabídka, kterou předložil Rumburku jediný účastník druhého kola tendru na Lužickou nemocnici s poliklinikou společnost Penta Hospitas CZ je neakceptovatelná. Nabídka obsahuje návrh kupní ceny Lužické nemocnice ve výši jedné koruny. Kupující také požaduje, aby město přispělo na nutné investice do nemocnice (oprava fasády, střech, výměna evakuačních výtahů apod.) částkou 100 milionů korun. Tato částka by byla splatná po dobu deseti let – každý rok by město ze svého rozpočtu přispělo na investice do nemocnice částkou 10 milionů korun.

„V této souvislosti je třeba si uvědomit, že při současném stavu Lužické nemocnice částku skoro 100 milionů korun nalije město do nemocnice během tří let. A to mluvíme o penězích, které míří do provozu, nikoliv do investic,“ upozorňuje starosta města Jaroslav Sykáček.

Přesto, že město první nabídku Penty odmítlo, tak se s tímto možným partnerem domluvilo na předložení nové nabídky.

„Není možné, aby město investovalo peníze do soukromého subjektu,“ říká místostarosta města Alois Kittl. „Jednali jsme proto se zástupci Penty, kteří nám potvrdili, že mají o Lužickou nemocnici vážný zájem, a že tedy předloží novou nabídku. Na její vypracování ale potřebují více času,“ vysvětluje rumburský místostarosta, který proto požádá zastupitele města o prodloužení termínu na rozhodnutí o jeden měsíc.

Zastupitelstvo bude 21. března hlasovat o prodloužení lhůty rozhodnutí. Původně se mělo rozhodnout do 31. března. Pokud zastupitelé prodloužení odhlasují, posune se termín do 30. dubna.

„Pozitivní je, že pokud Lužickou nemocnice převezme právě Penta, uhradí současně ztrátu nemocnice z loňského roku ve výši 30 milionů korun, tak se kupní cena Lužické nemocnice de facto přiblíží ocenění akcií, které si město nechalo vypracovat loni na podzim. Těch 30 milionů korun máme v letošním rozpočtu připravených, ale bylo by příjemné, kdybychom je ušetřili. Rozpočet města by tak byl pro letošní rok vyrovnaný,“ uzavírá Kittl.

Penta Hopitals ve své nabídce odhaduje, že bude potřeba do Lužické nemocnice v následujících deseti letech investovat cca 180 milionů korun. Společnost chce zachovat stávající rozsah zdravotní péče. Ale nepočítá se znovuotevřením porodnického oddělení.