Projekce filmu s besedou v Památníku Terezín


Terezínský Památník zve na další filmovou projekci v rámci festivalu Za hradby a tou bude projekce snímku Kukačka v temném lese. Film natočil v roce 1984 Antonín Moskalyk s inspirací v povídkové knize Eduarda Pergnera Děti s cedulkou. Hlavní postavou příběhu je malá Emilka, hraje ji Miroslava Součková, která se díky svému árijskému vzhledu stává adoptivní dcerou německého velitele koncentračního tábora Kukucka, podmanivě ztvárněného známým sovětským hercem Olegem Tabakovem. Velitel Kukucka je člověkem protikladných stránek osobnosti – na jedné straně starostlivý, pečující o rodinné blaho, na druhé straně bezcitný nacista. Očima malé Emilky se díváme na vnucenou rodinu, na složité utváření vztahů k člověku, jenž se k ní snaží chovat laskavě. Během svého pobytu v Německu se snaží Emilka nezapomenout na svůj skutečný domov a věří, že se ještě jednou ve svém životě setká se svou maminkou a vrátí se.

Předlohou k příběhu Emilky je osud Emílie Frejové, jednoho z lidických dětí, která unikla tragické smrti v plynových vozech vyhlazovacího tábora v Chelmnu právě tím, že byla vybrána na převýchovu do Německa.  Autorem scénáře k filmu, který přinášíme jako připomínku osudu lidických dětí u příležitosti 82. výročí vyhlazení Lidic, je osvědčený Vladimír Körner, jenž se k tématu druhé světové války vracel i ve filmech Adelheid (1969), Zánik samoty Berhof (1983) či Pramen života (2000).

Promítání se bude konat ve čtvrtek 20. června 2024 od 17:00 v kinosále Muzea ghetta Terezín. Film trvá 94 minut a po jeho skončení proběhne beseda s historikem Národního filmového archivu Tomášem Hubáčkem a je nám velikou ctí, že se projekce a následné besedy zúčastní také Miroslava Součková, herecká představitelka hlavní dětské postavy Emilky, která byla v celoživotním kontaktu také s Emílií Frejovou, podle jejíhož životního osudu byl film natočen. Vstupné je zdarma.