Roztroušená skleróza mi vzala samostatnost


Život šestačtyřicetileté Moniky Schmidtové z Ústí nad Labem se v roce 2000 zcela změnil. Byla jí diagnostikována roztroušená skleróza. Onemocnění, které postihuje centrální nervový systém – mozek a míchu.

Zpočátku se snažila si nemoc nepřipouštět a žít normálně. Dokonce se jí narodil i zdravý syn, ale časem nemoc postoupila a Monika je stále více závislá na svém okolí.

Narodila jako zdravé dítě, milovala sport, hrála stolní tenis, byla aktivní. Zlom začal právě v tom roce 2000. „Jednoho dne se to stalo a já brněla, celá jsem brněla. Po lékařském vyšetření přišla zdrcující diagnóza a mně se zhroutil svět,“ říká.

Spoustu věcí v životě musela omezit, ale pořád to ještě šlo.  Splnil se jí i sen a narodil se jí syn Samuel. Bohužel přítel a jeho rodina Moniky nemoc neunesli, a tak zůstala na výchovu syna sama. Ale i to zvládá.

Sama však ujde pár kroků, na větší vzdálenosti potřebuje invalidní vozík a mít doprovod, který jí pomůže. „V tom je roztroušená skleróza opravdu strašná. Musím vše plánovat, prosit o pomoc s doprovodem, prostě člověk se stane hrozně nesamostatný,“ vysvětluje Monika.

Existuje jedna věc, která by jí vše usnadnila – malý elektrický skútr. Jako matka samoživitelka s invalidním důchodem si ho ale dovolit nemůže.

Pomoci se jí rozhodlo Centrum pro roztroušenou sklerózu Nemocnice Teplice, které společně organizací Pomáhej SRDCEM pořádá 7. prosince v Teplicích u Zahradního domu Běh s Čelovkou. Do běhu se může přihlásit opravdu každý. Není to závod, jedná se o dobročinnou akci, při které se účastníci mohou projít, proběhnout nebo ji projet na invalidním vozíku.

„Byla bych nejšťastnější člověk, kdyby se mé přání vyplnilo a z dobrovolného startovného Běhu s čelovkou bych si takový skútr mohla zakoupit,“ děkuje všem účastníkům běhu Monika.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*