Samice sokola zahřívá na komíně litvínovské rafinérie čtyři vejce


V letošním roce kriticky ohrožený druh dravce snesl ve výrobním areálu u Litvínova čtyři vejce. Od zahájení sledování sokolů ve výrobních areálech skupiny se na komínech litvínovské rafinérie podařilo od roku 2012 vyvést sokolím párům na 34 mláďat.

„Hnízdění sokolů v závodě u Litvínova je letos pozorováno již dvanáctým rokem ve spolupráci s organizací Alka Wildlife. S tou jsou v areálu pravidelně udržovány dvě hnízdní budky na komínech T700 a etylenové jednotky. Celkem je zřízeno v areálech skupiny pět hnízdních budek, na kterých se podařilo vyvést již 41 mláďat. Areály skupiny poskytují sokolům ideální podmínky pro život díky klidu na hnízdění a dostatku potravy v okolí hnízdiště,“ řekl Pavel Kaidl, tiskový mluvčí společnosti a dodal, že sokoly může sledovat také veřejnost přes online kamery umístěné v blízkosti hnízdních budek na stránkách www.starameseosokoly.cz.

Kriticky ohrožený sokol stěhovavý začíná v našich krajinách hnízdit na přelomu února a března. Samice obvykle snáší 1-4 vejce, která zahřívá dalších zhruba 30 dní do vylíhnutí mláďat. Ty jsou přibližně tři týdny poté okroužkována ornitology, aby mohl být v budoucnosti identifikován jejich původ na českém území. Při kroužkování se také zjistí pohlaví mláďat.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*