Sčítání ptáků na krmítku se zúčastnilo dvanáct tisíc lidí


O uplynulém víkendu se i ústecká zoo zúčastnila akce, kterou vyhlásila Česká společnost ornitologická pro nejširší veřejnost. Do pozorování a sčítání ptáků na krmítku se mohl zapojit každý. „V naší zoo se sčítání zhostil zoolog Pavel Král, který přilétnuvší ptáky pozoroval na dvou místech,“ sděluje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Pro sčítání ptáků stanovila Česká společnost ornitologická konkrétní pravidla. Akce byla vyhlášena od pátku 4. do neděle 6. ledna 2019 a v Česku se jednalo o první ročník. Podobně sčítají ptáky v zimě stovky tisíc lidí v USA, Velké Británii, Irsku, Nizozemsku, Rakousku, Německu a v dalších zemích.

„Délka pozorování byla stanovena na minimálně jednu hodinu a u každého druhu se zapisoval největší počet jedinců spatřených najednou. V zoo jsem pozoroval sedm druhů, konkrétně tři druhy sýkorek (koňadra, modřinka a babka), a dále přilétli brhlík lesní, kos černý a červenka obecná, vidět byl i strakapoud velký. Druhé krmítko je umístěné u objektu Vrstevnice patřící zoologické zahradě na Mariánské skále, kde bylo kromě již zmíněných pozorováno ještě dalších šest druhů – stehlík obecný, dlask tlustozobý, zvonek zelený, strnad obecný, sojka obecná a v zimě vzácná pěvuška modrá,“ přibližuje zoolog Pavel Král.

Dosud se zapojilo téměř 12 000 pozorovatelů, kteří sledovali přes 8 700 míst. Co se týče druhového zastoupení, vede sýkora koňadra, která byla zaznamenána na 85,8% sčítacích míst. Následuje vrabec polní, vrabec domácí a sýkora modřinka. Celkem bylo v České republice pozorováno 143 druhů. Výsledky pozorování se můžou do České ornitologické společnosti odeslat až do 15. ledna.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*