Šéf filharmonie: Držme si palce


Nařízení vlády v rámci pandemie nového koronaviru tvrdě zasáhly i do činnosti Severočeské filharmonie Teplice. O konkrétních dopadech i vyhlídkách do budoucna jsme si povídali s jejím ředitelem Romanem Dietzem.

Jak se nařízení dotkla vašeho souboru?

Velmi významně. Prakticky ochromila celou činnost filharmonie. Museli jsme zrušit celkem 52 koncertů naplánovaných od poloviny března do konce července v tuzemsku i v zahraničí a zrušili jsme celý ročník Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena. Přerušily se i všechny kontakty s účinkujícími a další umělecké aktivity. Nemáme možnost náhradní činnosti, nemůžeme ani společně zkoušet v sále, kde by nás bylo na jednom pódiu a ve stejném čase i více než 70. Proto se členové filharmonie připravují na své koncerty samostudiem doma a na základě pokynů svých vedoucích skupin plní své povinnosti, i když v omezené míře.

Komunikujete online se svými fanoušky? Pokud ano, jak?

Snažíme se o to, abychom předávali našim posluchačům aktuální informace, kterých však není mnoho a jsou spíše negativní, tedy o rušení koncertů. Těšíme se, až budeme moci poskytovat informace pozitivní, tedy kdy se uskuteční první koncerty. Do té doby nás mohou naši posluchači sledovat na našich webových stránkách, nebo si prohlédnout fotografie a videa, pořízená v soukromí hudebníků na našem Facebooku.


Co byste vzkázal posluchačům teplické filharmonie?

Trochu se obávám, že někteří lidé podlehnou všeobecnému strachu a jen s obavami se budou chtít účastnit akcí, kde je mnoho posluchačů. Důležité ovšem je, aby se k nám naši posluchači po odeznění této krize opět vrátili a chodili do koncertních sálů ve stejně velkém počtu.


Jak vidíte fungování vaší scény do budoucna?

Je nutné zdůraznit, jakou obrovskou výhodu a podporu máme ve svém zřizovateli, městu Teplice, který dává našim filharmonikům jistotu, že nepřijdou o práci a nebudou mít z čeho platit své životní náklady. Díky této podpoře budeme moci dále vyvíjet orchestrální činnost, která má v Teplicích více než 180 letou historii. Pokud nám to situace dovolí, budeme od poloviny června až do srpna hrát pravidelné letní koncerty v teplickém Zahradním domě, vždy v úterý, ve čtvrtek a v sobotu. Některé neuskutečněné jarní koncerty budeme překládat, u jiných to bohužel nejde. Předpokládáme však, že nová koncertní sezona bude od září již bez jakýchkoliv restrikcí a naše koncerty, které plánujeme dva až tři roky předem, budeme moci uskutečnit. Držme si palce a dívejme se do budoucna s optimismem.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*