Sokolí páry jsou na svých místech a sedí na vejcích


V lokalitě elektráren Prunéřov, Tušimice, Počerady a Ledvice, bývalé výtopny v Proboštově a Teplárny Trmice zahnízdily sokolí páry. Samice tohoto kriticky ohroženého dravce sedí v těchto lokalitách prakticky všude opět na vejcích.

„Hlavně mě letos potěšilo, že ihned po instalaci sokolí budky na komíně bývalé výtopny v Proboštově mi už večer posílala fotopast první snímky sokolího páru, který si na střídačku v budce lebedil. Osiřelá nezůstala ani nově nainstalovaná budka na chladicí věži Paroplynového cyklu v Počeradech. Ta sice v minulosti sloužila sokolům jen jako jídelna, ale pár se do ní automaticky přesunul, neboť jejich původní jaro-letní byt jsem musel z důvodu opravy komína zaslepit,“ říká ornitolog Václav Beran, výzkumný pracovník ALKA Wildlife, jinak také zoolog a kurátor sbírky Muzea města Ústí nad Labem.

Na paroplynové chladicí věži podle odečtu z kroužků zahnízdil stejný pár. Tedy Ledvík z Elektrárny Ledvice, který byl před lety vůbec prvním okroužkovaným mládětem v rámci „sokolí farmy“ ČEZu a jeho bavorská družka Rexa. „A když se zadaří, bude mít Ledvík další ledvické bratrance či sestřenice. Nedávno jsem tam dával fotopast a v budce byla hned čtyři vejce, což je na tamní pár zatím rekordní počet,“ pokračuje Václav Beran s tím, že i zde se musí letos sokolí pár spokojit s náhradním ubytováním. Z důvodu opravy 200 metrů vysokého komína, nalezl nové útočiště v budce na tom druhém „jen“ stometrovém.

„Opravu jsme plánovali již vloni, ale nechali jsme pochopitelně sokoly v klidu, neboť samice už seděla na vejcích. S ornitologem Beranem jsme se přitom domluvili, že letos budku zaslepí ještě před návratem sokolů, aby si tak oni rychle našli cestu do té druhé a my tak mohli pracovat, aniž bychom je rušili. Naštěstí se mu to podařilo včas. Těší nás, že se pár rychle zabydlel. Teď i my budeme s napětím sledovat, zda po Třeboradicích a Dukovanech budeme třetí, kdo se bude pyšnit sokolími čtyřčaty,“ doplňuje Miroslav Svoboda, ředitel Elektrárny Ledvice.

Podle Václava Berana samice sedí na vejcích i v Teplárně Trmice, a bývalé výtopně v Proboštově. Nadějně dle jeho soudu vypadá i zahnízdění v elektrárnách Tušimice a Prunéřov.


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*