Sokoli z litvínovské chemičky uspěli v soutěži Czech Press Photo


Třetí místo v kategorii Člověk a životní prostředí na Czech Press Photo získala novinářská fotografie Michala Turka, která zachycuje mláďata sokola stěhovavého na jednom z komínů chemického závodu v Litvínově. Do 27. ročníku Czech Press se přihlásilo 250 fotografů s více než čtyřmi tisíci fotografií.

„Výherní fotografie je ze série o kroužkování sokola stěhovavého a pořídil jsem ji v květnu 2021. Cílem bylo vytvořit reportáž z kroužkování, která poukáže na záslužnou práci lidí z ALKA Wildlife,“ popisuje autor vítězné fotografie Michal Turek. Na vyhlášení Czech Press foto navazuje výstava fotografií v Národním muzeu, která se koná do konce května.

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožený druh a v České republice se vyskytuje přibližně 120 párů. Jelikož si tento dravec hnízdo sám nestaví, nejčastěji ho najdeme ve skalách, nebo překvapivě v průmyslových areálech. ORLEN Unipetrol spolupracuje na podpoře hnízdění sokolů se sdružením ALKA Wildlife od roku 2011 a doposud se v areálech skupiny vylíhlo již 40 mláďat.