Studenti z Děčína se vydali do Santiaga


Děčínské gymnázium zahájilo 22. února interaktivní hru, která by mohla pomoci studenty vytrhnout ze stereotypu distanční výuky, vzbudí v nich soutěživost a stmelí třídní kolektivy.

„Naši studenti budou procházet fiktivní trasu a na vytipovaných místech budou plnit zadané úkoly, aby mohli pokračovat dále. Jako první jsme zvolili Cestu Československem v roce 1938, kdy město Aš od nejvýchodnějšího bodu naší země dělilo více než 1 000 kilometrů. Trasa vede z Děčína do obce Koločava v Podkarpatské Rusi. Odtud už některé týmy pokračují do Santiaga de Compostela,“ vysvětluje ředitelka školy Lenka Holubcová.

Princip hry je jednoduchý a ředitelka školy přiznává, že se inspirovala na Základní škole v Nehvizdech u Prahy. Žáci soutěží v třídních kolektivech a každý den nahlašují, kolik ušli kroků. Zároveň cestou z Děčína přes Podkarpatskou Rus do Santiaga de Compostela plní úkoly, a tím se posouvají směrem k cíli, kde je čekají hodnotné ceny. Úkoly na jednotlivých stanovištích vymýšlí učitelé napříč pedagogickým sborem.

„Třída, která první dosáhne cíle, vyhrává třídenní výjezd s finanční úhradou Spolku rodičů při Gymnáziu Děčín. Chceme touto hrou studenty a studentky motivovat nejen k tomu, aby vyrazili od počítačů do přírody, ale také chceme stmelit kolektivy tříd, které po více jak půlroční distanční výuce nemusí fungovat tak, jako dřív. Pokud hra bude úspěšná, máme naplánované další trasy,“ ředitelka školy.

Interaktivní hry se od začátku stabilně účastní více než 170 studentů a studentek s rodiči a přes 20 pedagogů. Společně již ušli téměř 28 000 kilometrů.

Trasu a pozice jednotlivých tříd může sledovat i veřejnost na následujícím odkaze: https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1b5E0Qw-yl5JkENn1bXldnqdRep4–xxn&usp=sharing.  V rámci magistrátní školské komise byl princip hry předán i děčínským základním školám.