Světový den diabetu se blíží

  •  

V Ústeckém kraji je 83 tisíc diabetiků, 52 % umírá na nemoci srdce a cév. Světový den diabetu, který je 14. listopadu, poukazuje na to, že se moderní léčba nezaměřuje jen na úpravu hladiny cukru v krvi, ale i na ovlivnění dalších rizik zkracujících délku života a zhoršujících jeho kvalitu. Diabetologové v Ústeckém kraji mají k dispozici například léčbu GLP-1.

„Protože pacienti s diabetem jsou více ohroženi nemocemi srdce a cév a vyšší hmotností, je důležité co nejdříve nasadit moderní léčbu, která se zaměřuje nejen na úpravu glykémie, ale i na tato rizika. Příkladem takových léků mohou být ty založené na působení GLP-1. Podle nových doporučení světových odborných společností, které se diabetem zabývají, by tyto léky měly být předepisovány diabetikům dříve,“ říká Lucie Radovnická, vedoucí Diabetologického centra v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

Diabetes je chronické metabolické onemocnění, při kterém se zvyšuje hladina krevního cukru. To vede k řadě nežádoucích zdravotních účinků – jedním z nich je rozvoj srdečně-cévních onemocnění, která byla v loňském roce příčinou 52 % úmrtí diabetiků z kraje, dalším pak růst hmotnosti.  Počet diabetiků v České republice stoupá a dosahuje 9 % celkové populace, u dalších 2–3 % populace je již diabetes přítomen, ale zůstává nediagnostikován.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*