Tragédie na dole Nelson: 128 vdov a 266 sirotků


Na tříkrálovou sobotu na dole Nelson III u Oseka na Teplicku uctil památku zesnulých hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, zástupci okolních obcí a hornických spolků z české i německé strany.

„Jsem zde u památníků poněkolikáté a pokaždé to vnímám jako velmi smutnou událost, kdy si připomínáme největší tragédii, která se v Podkrušnohoří stala. Neměli bychom nikdy zapomínat na ty, kteří při hornickém povolání přišli o život. Velmi si vážím hornické tradice, která zde v Ústeckém kraji je. Jsme tím jedineční a je to něco, co jiné kraje nemají a měli bychom být hrdí, protože se jedná o nerostné bohatství, které náš region skrývá a ze kterého žije celá republika,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček při pietním aktu.

Letos je to od výbuchu na dole Nelson III v Oseku na Teplicku osmdesát čtyři let. Zahynulo zde 142 osob – 140 horníků v dole, 2 osoby v troskách na povrchu. Vyšetřování neštěstí ukázalo, že šlo o výbuch špatně uskladněného a neodklízeného uhelného prachu vznětem požárních plynů, kterému bylo možné vhodnými opatřeními zabránit.

Nikdo však nebyl uznán osobně vinným. Přes čtyři roky trvaly vyprošťovací práce a poslední tělo bylo vyneseno na začátku roku 1938. Náhlá tragédie v té době nenechala nikoho chladným, na pohřeb přijely desetitisíce lidí a ještě dnes z neštěstí, které se považuje za jedno z největších v české historii, mrazí.