Tučňáci v ústecké zoo zahájí Advent


Ústecká zoo se konečně dočkala. Dlouho avizovaný příchod tučňáků, pro které byla od roku 2016 budována úprava expozice splňující podmínky chovu, se stal skutečností.

„Ve 2.00 hodiny v noci na sobotu 4. listopadu přicestovalo z anglické zoo deset jedinců tučňáků brýlových. Jedná se o historicky první tučňáky, kteří stanuli na půdě ústecké zoo, takže věříme, že se pro návštěvníky stanou velkou atrakcí. Po příjezdu byli umístěni do vnitřní části nové expozice, aby si bez rušivých vlivů zvykli na nové prostředí a své chovatele. Po transportu byli poněkud bázliví, ale brzy začali přijímat předkládanou potravu, kterou tvoří drobné rybky,“ říká tisková mluvčí Věra Vrabcová.

Tučňáky v ústecké zoo zvolili na základě pečlivého výběru a zvážení všech kritérií.

„Hledali jsme druh, který nepotřebuje speciální regulované klima vnitřní expozice, což by bylo velice nákladné a složité. Vybírali jsme druh, který bez problémů obývá venkovní prostor a snáší středoevropské klima. Volba padla na jihoafrické tučňáky brýlové, což je druh, který žádná jiná zoo v naší republice nechová,“ vysvětluje Petra Padalíková, vedoucí zoologického úseku.

Deset jedinců (čtyři samce a šest samic) získala zoo zdarma, v rámci Evropského chovného programu (EEP).

„Pro chov tohoto druhu jsou zpracovány chovatelské směrnice, které každý chovatel musí dodržet, protože do nevhodných podmínek by koordinátor EEP žádné jedince neposkytl. Před zprovozněním expozice je ještě potřeba souhlas komise EEP, která schvaluje celkový vzhled a parametry chovatelského zařízení,“ přibližuje zooložka Ilona Pšenková.

Ústecká zoo je členem prestižní organizace EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií), tak pro ni není problém zvířata získat, ale vybudovat chovatelské zařízení splňující přísné parametry.

„V naší zoo se to podařilo hlavně díky podpoře města Ústí nad Labem, které poskytlo největší část finančních prostředků ve výši 6,6 milionu Kč. Další finance (1 235 tisíc Kč) jsme získali sami pomocí reklamní a fundraisingové kampaně „Tučňáci jdou do zoo“. Drobným dílem přispěli i všichni návštěvníci, kteří si v prodejně Sepilok zakoupili tučňáčí suvenýr. Proto všechny bez rozdílu srdečně zveme na slavnostní otevření nové expozice a představení tučňáků brýlových veřejnosti, které se uskuteční v neděli 3. prosince 2017 ve 14 hodin,“ uzavírá ředitel zoo Roman Končel.