Unikátní eura pro sběratele chystá zoo v Ústí


Originální suvenýrovou eurobankovku s nulovou nominální hodnotou vydává zoo v Ústí nad Labem.  Jedná se o sběratelský fenomén po celé Evropě a po mnoha turistických místech se ústecká zoo přidává do skupiny, která vydává vlastní motiv. Na eurobankovce jsou vyobrazena zvířata z ústecké zoo – tučňák brýlový, tapír čabrakový, tygr malajský a lemur kata.

Zoo vydá celkem 3 500 eurobankovek, každá bude mít své originální sériové číslo i některé ochranné prvky jako pravé bankovky. „Zájemci si mohou suvenýr zakoupit pouze v Zoo Ústí nad Labem ve středu 4. prosince od 9:00 do 15:00 hodin. Prodejním místem bude Zooškola Heinricha Lumpeho v dolní části zoo. Cena jedné eurobankovky je 80 korun a platba bude možná jen v hotovosti. Každý zájemce si může po předložení platné vstupenky zakoupit pouze 5 kusů eurobankovek,“ říká Nikola Roštejnská z ústecké zoo.

Nulaeurovky, pro zoo vytiskne francouzská tiskárna cenin, v níž se tisknou i skutečná eura. Tvůrcem myšlenky Euro Souvenir bankovek je Francouz Richard Faille, jeho hlavní filosofií je podpora turismu významných lokalit Evropy. Od roku 2018 se tento koncept rozšířil i na Slovensko a do České republiky.

„Tento suvenýr je vhodný pro turisty, malé i velké návštěvníky, sběratele a také pro nadšence z oblasti numismatiky. Především sběratelé mají velký zájem o další kousek do sbírky, a proto jsou eurobankovky vyprodávány během několika hodin, popřípadě dní. Kompletní podmínky prodeje jsou zveřejněny na webových stránkách www.zoousti.cz,“ dodává Nikola Roštejnská.