Unikáty ze sbírek rumburského muzea

  •  

Aktuální a dlouhodobá výstava v rumburském muzeu představuje na sto třicet výjimečných a unikátních sbírkových předmětů z depozitářů rumburského muzea, které pocházejí ze 17. až 1. poloviny 19. století. Uvidíte jedinečné, neobvyklé a vzácné předměty ze sbírek rumburského muzea.

Návštěvníci si mohou prohlédnout exponáty ze skla, cínu, textilu, orientální umění, zbraně či různé cechovní a liturgické předměty. Unikáty jsou předměty, které jsou svým způsobem výjimečné, jedinečné a vzácné. Ze sbírky muzea v Rumburku, jež obsahuje přibližně 30 000 sbírkových předmětů, jsem se pokusila vybrat skutečně ojedinělé exponáty. Výběr nebyl jednoduchý a dovoluji si říci, že jiný kurátor by možná vybral z bohatého sbírkového fondu trochu jiné předměty. Já jsem se snažila představit návštěvníkům podle svého nejlepšího svědomí to nejzajímavější, co je ve sbírkách muzea v Rumburku uloženo.

Jednotlivé vitríny jsou věnované různým sbírkovým okruhům a podle mne je možné v průběhu trvání expozice obsah vitrín obměňovat. Zájemci si mohou v současné expozici prohlédnout evropskou a orientální keramiku, porcelán a upomínkové předměty, historické sklo, pocházející především ze severočeské produkce, chladné zbraně, textil a oděvní výrobky se vztahem k Šluknovskému výběžku, ušlechtilý cín, devocionálie a nábytek. K mimořádným zajímavostem patří soubor orientálního umění z 18. – 20. století. Velkou vzácností je zásobnice (na rýži) cubo s víkem.


  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*