Únosce držel děti v garáži na Ústecku

Garáž, ve které únosce držel děti. Foto: ČRO Sever/J. Bachorík

Policie ve středu zajistila garáž v ústecké čtvrti Střekov. Našla v ní pohřešovanou 13letou dívku a o tři roky staršího chlapce z Litoměřicka. Jejího majitele již obvinila z vydírání a zbavení osobní svobody. Chce ho poslat do vazby.

Muž byl již v minulosti několikrát souzen za únos dětí, zneužívání a krádeže. Jak Zpravodajský web Českého rozhlasu ověřil v katastru nemovitostí a novinových archivech, vlastník Zdeněk H. byl nakonec v roce 2005 odsouzen k 8,5 roku vězení. Aktuální vyšetřování náhlého zmizení dětí z Litoměřicka se tak propojuje s 12 let starými pokusy o únos na Českolipsku.

„Muže z Litoměřicka jsme obvinili ze spáchání zločinu vydírání a zbavení osobní svobody. Poškozenými jsou nezletilá dívka a mladiství hoch. Děti byly pohřešovány od 28. srpna do 7. září. Na obviněného byl podán podnět ke vzetí do vazby. Klíčovou roli k vypátrání dětí sehrály jejich rodiny,“ řekla Zpravodajskému webu Českého rozhlasu ústecká policejní mluvčí Alena Bartošová. O vazbě soud rozhodne v sobotu.

Majitel garáže ve Střekově měl být podle serveru iDnes.cz odsouzen za pokus o únos dvou malých holčiček na Českolipsku. V prosinci 2003 chtěl navíc unést 10letou dívku ve Skalici. Do domu její rodiny vtrhnul s plynovou pistolí. Zachránil ji ale dědeček, který dal únosci peníze, píše server.

Jen o měsíc později pak pokus o únos zopakoval. Unést chtěl sedmiletou dívku, která ale začala brečet, a tak probudila svoji matku. V obou případech mu podle soudu šlo o výkupné. Za to byl odsouzen k sedmiletému vězení. Poslední zmínka o únosci je v novinových archivech ze září 2005, kdy mu soud k únosu přičetl ještě vloupání a vyměřil mu osm a půl roku vězení. Kdy jej z vězení propustili a kolik si nakonec opravdu odseděl let, se v tuto chvíli neví.

Policie bližší informace k případu zatím říkat nebude, na začátek příštího týdne avizuje mimořádný brífink.

Dvojice nalezená v garáži

Dvojice nezletilých dětí z Litoměřicka byla nezvěstná od 28. srpna. Od středy jsou zpět doma. Policisté je spolu s matkou uneseného chlapce našli právě v garáži ve čtvrti Střekov. „Když otevřeli vrata, koukali jako blázni. Za nimi totiž byly dvoje další dveře,“ popsal jeden ze svědků pro iDnes.cz.

„Zanedlouho po nalezení pohřešovaných jsme zadrželi osobu, která je z tohoto protiprávního jednání podezřelá,“ řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová po nalezení dětí. K místu, kde byly ukryté, je zavedl dopis, který únosce údajně dovolil chlapci poslat domů. Jeho matka po návratu syna na facebooku napsala, že děti držel v garáži pedofil.

„Jsem ráda, že jsme měli nějaké síly hledat na vlastní pěst a že se to vyplatilo. Když jsme úkryt s manželem našli a byla jistota, že jsou tam, byl to neuvěřitelný pocit. Z vyprávění Danečka mrazí. Je neuvěřitelné, jak silní byli,“ řekla ČTK už dříve chlapcova matka.

Příjemná pevnost

„Vypadalo to tam jako v pokojíčku, děti tam měly matraci, přikrývky, konvici, bylo tam čisto,“ popsal muž, který měl možnost do garáže nahlédnout. Garáž podle iDNES.cz nemá jen troje dveře, ale zvrchu a zezadu i zesílené zdi. Pachatel tak chtěl zřejmě zabránit tomu, aby se křik unesených dětí z garáže dostal. „Z garáže bylo často slyšet rádio, asi mělo přikrýt křik dětí,“ řekl novinářům svědek.

ČRO Sever