Ústecká soutěž mladých klavíristů zná své vítěze


Jubilejní 50. ročník mezinárodní soutěže mladých klavíristů do šestnácti let Virtuosi per musica di pianoforte proběhl minulý týden v Severočeském divadle. Mezi 71 účastníky ze 17 zemí Evropy se absolutním vítězem stal Chorvat Zvjezdan Vojvodić.

Soutěž mladých klavíristů zahájilo vystoupení loňské vítězky Sáry Smoliarové, kterou doprovodil orchestr divadla. Na soutěž mladých klavíristů přijeli soutěžící až z Gruzie, Albánie, Ruska či Vietnamu. Ti nejlepší z každé věkové kategorie prošli sítem až do finále, kde porotě i divákům předvedli svůj um.

Klavírní soutěž vyvrcholila slavnostním předáváním cen vítězům a poté následovalo jejich vystoupení. V nejmladší kategorii do 9 let vyhrála Klára Gibišová, v další kategorii (10 až 11 let) pak Sophia Lewerenz z Německa. V kategorii 12 až 13 let triumfoval Ital Alessandro Dipaola a v nejstarší věkové kategorii do 15 let získal od poroty nejvíce bodů chorvatský klavírista Zvjezdan Vojvodić. Úspěšný byl i devítiletý Vladimír Kuželka, který se učí hrát na Základní umělecké škole v Neštěmicích a získal dělené vítězství, obsadil druhé první místo.

„Když se podíváme na to, kolik mistrů tu začínalo a získalo svá první ocenění, tak mi nezbývá poděkovat těm, kteří soutěž vymysleli a těm, kteří se teď na soutěži podílí,“ řekl hejtman Ústeckého kraje při slavnostním vyhlášení vítězů.

Klavírní soutěž patří díky tradici do programu Rodinného stříbra Ústeckého kraje. Pro některé mladé a talentované klavíristy je tato soutěž odrazovým můstkem za cestou ke slávě. Příští ročník se uskuteční opět v krajském městě, a to od 21. do 23. listopadu 2018.