Ústecká zoo láká na prázdninová mláďata

Foto: Věra Vrabcová
  •  

 Během letních měsíců je příliv návštěvníků do zoologické zahrady největší, takže je potěšitelné, že se zde setkají s mnoha mláďaty, která se narodila v poslední době. V horní části zoo mohou vidět rodinku dikobrazů srstnatonosých, velkých hlodavců, kteří jsou typičtí svým pokryvem těla – černobílými ostny. „Malí dikobrazi se rodí již „hotoví“, po narození běhají za matkou, jsou vidoucí, tělo mají osrstěné s drobnými ostny, je to vlastně taková miniatura dospělých jedinců. V naší zoo je návštěvníci mohou vidět v malém pavilonu vedle žiraf a nosorožců, kde čekají na rekonstrukci svého venkovního výběhu,“ sděluje tisková mluvčí Věra Vrabcová.

Další mláďata se nacházejí v klidnější lesnaté části zoo, jde o jeleny bělohubé. „Vzácné jeleny bělohubé chová zoo od roku 2000 a pravidelně se u nás rozmnožují. Tento druh je velice vzácný, v Evropě jej chová pouze 10 institucí a naše zoo počtem 13 kusů patří k největším chovatelům. V červnu se zde narodila dvě mláďata, která v současné době mohou návštěvníci již většinou spatřit u krmelce, kde se stádečko zdržuje. Po porodu totiž zpočátku matka mládě (stejně jako u našich jelenů) odkládá v ústraní a až po několika dnech až týdnech je přivede ke stádu,“ popisuje vedoucí zoologického úseku Petra Padalíková.

Foto: Věra Vrabcová

Pod výběhem pro jeleny se nacházejí klece pro sovy. Jeden z chovaných druhů, sovice sněžní, se letos vyznamenal, neboť jejich rodinka je opravdu početná. „V období od 14. do 23. června se ze snesených vajíček postupně vyklubalo šest mláďat! Pár začal poprvé hnízdit v loňském roce, samice pochází z našeho odchovu a samec ze Zoo Děčín. Oba jsou starostliví rodiče, v době, kdy se starají o mláďata, jsou dokonce agresivní, takže chovatelé musejí omezit úklid na minimum,“ pokračuje ve výčtu Věra Vrabcová. „Tato mláďata velice rychle rostou, takže z malých šedivě ochmýřených kuliček se během pár týdnů stanou ptáci k nerozeznání od svých rodičů, takže návštěvníci by si měli s návštěvou zoo pospíšit,“ dodává na závěr.

Foto: Matěj Kynšt

  •  

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*