V Chudeřicích začali vyrábět „head-up“ displeje v čelních sklech aut


Nová linka na výrobu autoskel za více než 600 milionů korun v AGC Automotive Czech firmu výrazně technologicky posunula. V Chudeřicích na Teplicku díky tomu začali vyrábět autoskla s head-up displeji, na kterých se zobrazují informace přímo před řidičem na čelním skle. První autoskla s head-up displejem si v Chudeřicích objednala značka Mercedes.

„Největší investice za posledních zhruba deset let významně posouvá naši výrobu čelních autoskel. Rozmach head-up displejů související s rostoucím podílem infotainmentu v automobilech je zřejmý. Řidiči tak získávají mnohem větší komfort při zobrazování informací z auta. Výroba takovýchto čelních skel je ale technologicky náročnější, což nám umožnila právě nová linka,“ řekl Luděk Steklý, člen představenstva AGC Automotive Czech.

Head-up displeje jsou částí čelního skla ve voze přímo před řidičem, na které se z palubní desky promítají různé užitečné informace. „Dnes jsou to například informace, které dříve byly součástí palubní desky za volantem. Jde například o rychlost, čas nebo navigační údaje a grafika. Automobilky již ale postupně přicházejí s tím, že displej řidiče upozorňuje například na chodce na silnici,“ dodává manažer vývoje AGC Automotive Czech Jaroslav Kvapil.

Část čelního skla s head-up displejem má přitom ještě větší nároky na přesnost ohybu i optiku než ostatní části autoskla. Samotná čelní skla musí i bez displejů splňovat nejpřísnější nároky a parametry. V současné době již z Chudeřic putují první sériově vyráběná čelní skla s head-up displejem pro značku Mercedes.

„Nyní vyrábíme head-up displeje o velikosti promítané plochy 24 na 8 centimetrů, přičemž řidič vidí virtuální obraz na vzdálenost 2,5 metru. Postupně se ale velikost promítaného obrazu bude zvětšovat a současně i vzdálenost tohoto virtuálního obrazu od řidiče poroste. Sníží se únava očí a tím se mu zlepší bezpečnost a komfort při řízení,“ upřesňuje Jaroslav Kvapil.

Závod v Chudeřicích patří mezi největší a nejkomplexnější evropské výrobce autoskel a je největším závodem na výrobu autoskel skupiny AGC. Objem výroby autoskel za posledních 10 let AGC Automotive Czech zdvojnásobila. Zaměstnává kolem 1700 lidí. Firma patří do skupiny AGC, která je největším světovým výrobcem plochého skla.