V litvínovské chemičce hnízdí sokoli


Pár sokola stěhovavého se po roce znovu usídlil v litvínovské chemičce a připravuje se na vyvedení mladých. V hnízdní budce umístěné ve stometrové výšce na komínu teplárny už sedí samička na čtyřech vajíčkách.

Každodenní dění právě v této budce lze sledovat na webových stránkách Unipetrolu www.unipetrol.cz/cs/zodpovedna_firma/Stranky/Starame-se-o-sokoly.aspx.

Kromě on-line přenosu jsou na stránce také umístěny fotogalerie a videogalerie toho nejzajímavějšího ze sokolího hnízdění.

V litvínovské chemičce jsou umístěny dvě hnízdní budky. První je na komínu zdejší teplárny a druhá na komínu etylenové jednotky. Obě jsou instalovány ve výšce přes sto metrů, protože sokoli si pro hnízdění hledají co nejvyšší místa, kde mají absolutní klid a výborný rozhled.

Každý rok na jaře ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife budky kontroluje. A stejně tomu bylo i letos v březnu: „Zatím se sokoli usadili jen na komínu teplárny. Právě zde je instalována on-line kamera, takže o dění v hnízdě máme výborný přehled. Sokoli sedí na vajíčkách zhruba měsíc. Pokud vše dobře dopadne, mohli bychom se potomků dočkat během dubna. Na komín se vydáme koncem dubna, abychom mláďata okroužkovali.“ Sokoli jsou součástí litvínovského chemického areálu od roku 2011.


1 komentář u V litvínovské chemičce hnízdí sokoli

  1. Pan Beran paří i jiné řadě lidstva, ne k ornitologům. Ornitologové se nejprve zajímají o užitečné ptáky zemědělské krajiny kterých za poslední roky ubylo přes 40% a nepodporuji jejích predátory. Mě připadá, že pan Beran je společníkem nějaké chemické loby aby ten zbytek ptáků zemědělské krajiny chráněni predátoři, Sokol a Jestřáb zlikvidovali. Potom se budeme muset chemicky bránit před různými červy a brouky i v bydlišti. To potom bude pan Beran zase vysvětlovat který preparát, na který určitý druh působí, jelikož už nebude hájit Sokoly a Jestřáby ti tady nebudou mít co žrát tak vyhynou. Možná kdyby si majitele těchto hyzdících míst uvědomili jakou škodu na přírodě pomáhají páchat tak by váženého ochrance predátoru přírody hnali. Jen taková perlička před několika léty se dělaly bidélka pro Káně, Poštolky a Sovy aby mohly v poli lovit. Toto se už nedělá a hraboši mají ráj, jelikož je neohrožuje, žádný predátor. Chemická loby už má postřik kterým se tráví další užiteční likvidátoři.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*