V lomu ČSA se přerušuje těžba. Dojde k propouštění

Foto: 7.cz

Hnědouhelný lom ČSA na Mostecku přerušuje těžbu. K rozhodnutí o definitivním uzavření dojde v průběhu následujících měsíců. S postupným omezením provozu a následným dočasným přerušením těžby souvisí i hromadné propouštění zaměstnanců. Oznámila to Severní energetická ze skupiny Sev.en Česká energie.

„S uzavřením lomu ČSA jsme počítali mezi roky 2024 až 2026, protože není žádná možnost zde dlouhodobě pokračovat v těžbě. Termín životnosti lomu jsme několikrát veřejně deklarovali ve svých prohlášeních, aktuální přerušení těžby proto není nic zcela neočekávaného,“ konstatovala mluvčí skupiny Gabriela Sáričková Benešová s tím, že těžba bude řízeně ukončena během několika následujících měsíců.

„Zatím dochází k přerušení těžby. Pokud se v zimním období objeví potřeba našeho uhlí pro výrobu elektrické energie nebo tepla, jsme připraveni provoz ještě částečně obnovit, přičemž bychom využili naše zaměstnance z druhého aktivního lomu,“ uvedl Petr Lenc, generální ředitel Severní energetické. V důsledku přerušení těžby přijde o práci od května do července 485 zaměstnanců. „Naší snahou je co nejvíce zmírnit dopady ukončení pracovního poměru na každého jednotlivého zaměstnance. Většina odejde s osminásobkem platu. S Úřadem práce ČR domlouváme rekvalifikace pro zaměstnance, kteří chtějí najít uplatnění v jiných oborech,“ doplnila Gabriela Sáričková Benešová a dodala, že o zaměstnance, kteří budou od června volní na trhu práce, už nyní projevují zájem jiní zaměstnavatelé.