V roce 2019 dojde k dalšímu zdražení pitné vody


I v příštím roce si připlatíme za pitnou vodu. Zaplatíme zhruba o korunu více za metr krychlový, než letos. Severočeská vodárenská společnost totiž stanovila cenu vodného a stočného pro rok 2019 ve výši 86,57 Kč za metr krychlový vody bez DPH. Obyvatelé severních Čech tak zaplatí za tyto dvě služby v příštím roce jen o 0,9 % více než letos. Dodání 1 000 litrů kvalitní pitné vody spotřebiteli až do kohoutku a následné odvedení odpadní vody k její likvidaci bude oproti letošnímu roku stát jen o 88 haléřů více. Nárůst ceny vody tak zůstává pod mírou inflace.

„Pokud stát sníží u vody sazbu DPH, jak avizoval, a legislativně se to stihne do konce roku, SVS toto snížení do ceny vody plně promítne,“ říká generální ředitel SVS Bronislav Špičák. V tom případě by obyvatelé severních Čech zaplatili o 4,32 Kč za m3 méně.

Základním parametrem pro stanovení ceny vody je její spotřeba: čím více kubíků potrubím proteče, tím levnější může cena jednoho kubíku být, jelikož náklady na provoz a údržbu potrubí zůstávají pořád stejné, ať voda potrubím teče, či nikoliv. Kromě toho cena vody zohledňuje i řadu dalších parametrů, kalkulací a predikcí, mezi které patří nutnost obnovy vodohospodářského majetku, výše inflace a podobně.

Severočeská vodárenská zdražování vysvětluje potřebnými investicemi, které by měly být  v roce 2019 s vyšší. Jde o investice do obnovy a oprav vodárenské infrastruktury. Investiční plán bude zveřejněn na začátku roku. Veškeré prostředky na její zajištění získává SVS výhradně výběrem vodného a stočného.