V sociálních službách pomáhají studenti i učni


Studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol pomáhají poskytovatelům sociálních služeb, kteří se v době pandemie koronaviru potýkají s nedostatkem personálu. Zájem projevily čtyři organizace a první žáci a studenti už k nim nastoupili.

Největší potřebu řeší v Domově „Srdce v dlaních“ Jiříkov, kde chybí pět pracovníků v sociálních službách. Zafungovala spolupráce se Střední lesnickou školou Šluknov, která pro ně požadovaný počet žáků zajistila.

Dva chybějící pracovníky v Domovech sociálních služeb Meziboří nahradily dvě studentky VOŠ ekonomická, sociální a zdravotnická z Mostu. Chybějící síly v Domovech sociálních služeb Kadaň a Mašťov zastoupily žákyně z Gymnázia a Střední odborné školy z Klášterce nad Ohří. Zájem o spolupráci projevily i Domovy sociálních služeb Litvínov, kde chybí tři pracovníci.

„Nakonec se ukázalo, že nechybí jen sociální pracovníci a pečovatelky, ale i další pracovníci. V Podkrušnohorských domovech sociálních služeb Dubí – Teplice mají například nedostatek zaměstnanců v kuchyni. Tyto svou situaci vyřešily navázáním spolupráce s Hotelovou školou z Teplic, která nabídla na výpomoc hned tři své učně. Dva z nich byli zaměstnáni jako brigádníci, třetí je připraven v záloze,“ říká Hana Šťástková z krajského úřadu.

Ochotu dobrovolnicky pomáhat začalo systematicky mapovat a organizovat také Krajské koordinační centrum dobrovolnické pomoci zřízené ústeckým Dobrovolnickým centrem.

Na www.dcul.cz můžete najít aktuální informace včetně informací o možnosti registrace prostřednictvím webového formuláře a aplikace Mobilní rozhlas – anketa „Dobrovolníci v Ústeckém kraji“.