V Terezíně si připomenou památku Milady Horákové

Fotografie z Národního pohřbu v Terezíně z 16. září 1945, na tribuně Milada Horáková vedle Jana Masaryka.

Památníku Terezín zve na pietní akt u příležitosti 71. výročí popravy Milady Horákové. Pietní akt se uskuteční v prostorách bývalého krankenrevíru v Malé pevnosti Terezín v pátek 25. června od 10:00.

JUDr. Milada Horáková byla za druhé světové války vězněna pro svou aktivní účast v protinacistickém odboji již od roku 1940. Strávila dva roky na Pankráci, dva roky pak na Malé pevnosti.

Jelikož byla člověkem z kategorie homo politicus, nebylo pro ni myslitelné, aby zůstala stranou  ani co se poválečného vývoje Československa týkalo. Působila v Československé národně socialistické straně, byla zvolena členkou parlamentu, ve kterém setrvala až do komunistického puče v únoru 1948, kdy rezignovala. Obnovila ženské hnutí a byla velmi aktivní v otázkách sociální, hospodářské a zahraniční politiky. Po únoru 1948 aktivně pomáhala lidem, kteří se rozhodli ze země utéci před komunistickým pronásledováním.

Pro svůj všeobecný respekt ve společnosti se stala  v komunistickém Československu po roce 1948 osobou nežádoucí a v rámci zkonstruovaného procesu byla odsouzena k trestu smrti. Popravena byla 27. června 1950.

 


Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*